جزییات اطلاعیه بانک کونلون به مشتریان

جزییات اطلاعیه بانک کونلون به مشتریان

نایب رییس اتاق مشترک ایران و چین با بیان اینکه چینی‌ها منتظر بسته اروپا برای تبادلات مالی با ایران هستند، گفت: بانک کونلون روابط خود را با ایران قطع نکرده است.

مجیدرضا حریری درباره اخبار منتشر شده مبنی بر قطع تعاملات بانک کونلون چین با ایران اظهار داشت: بانک کونلون روابط خود را قطع نکرده بلکه به دارندگان حساب تجاری در کونلون که معمولا طرف فروشندگان چینی هستند اطلاعیه داده که اگر گشایش اعتبار انجام شده یا دریافت و پرداخت‌های نیمه تمامی دارند تا آخر اکتبر یعنی ۱۰ آبان به اتمام برسانند.

به گزارش تجارت‌نیوز،حریری با بیان اینکه بانک کونلون اعلام کرده که تضمین نمی‌کند از ۱۰ آبان به بعد بتواند پول را از ایران به فروشنگان چینی حواله کند، گفت: هنوز هیچ تصمیمی غیر از این اطلاعیه به مشتریان اعلام نشده است.

نایب رییس اتاق مشترک ایران و چین تصریح کرد: همانطور که ما منتظر هستیم اروپا بسته جدید خود را برای مبادلات با ایران ارائه کند، چینی‌ها هم به تبع آن قرار است بسته جدیدی را ارائه کنند. حریری ادامه داد: بر این اساس با توجه به اینکه روش‌ها ممکن است تغییر کند، بانک کونلون به مشتریان اعلام کرده کارهای نیمه تمام را انجام دهند تا بسته به شرایط جدید تصمیم‌گیری شود.

وی در ادامه توضیح داد: بانک کونلون صندوقی است که برای مبادله با ایران طراحی شده و از دوره قبل تحریم‌ها به دلیل کار کردن با ایران توسط آمریکا تحریم شده اما برای ارتباط با بانک‌های تجاری چین با توجه به اینکه آن بانک‌ها تحت تاثیر FATF و روابط با آمریکا، محدودیت‌هایی دارند، ناچار است قواعدی را رعایت کند.

نایب رییس اتاق مشترک ایران و چین ادامه داد: طبق صحبت‌های اروپایی‌ها قرار است با اروپا نیز یک رابطه بانکی شبیه کونلون بانک انجام شود و چینی‌ها نیز منتظرند که خود را با این مدل تطبیق دهند. حریری در پایان خاطرنشان کرد: اگر با FATF به مشکل بخوریم، همین ارتباطات بانکی که تا به امروز داشتیم نیز ممکن است به مشکل بخورد.

 

منبع:ایبنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند