جلوگیری از خروج ۸۰ میلیون دلار با تولید ترانسفورماتور

جلوگیری از خروج ۸۰ میلیون دلار با تولید ترانسفورماتور

عضو سندیکا صنعت برق با بیان اینکه تا پیش از این ترانسفورماتورهای ویژه نیروگاه‌های بادی از خارج وارد می‌شد و حالا ایران جزو کشورهای صادر کننده این ترانس‌ها قرار گرفته است، گفت: وزارت نیرو برای ۲۰ نیروگاه تولید برق کشور درخواست ۲۰ ترانسفورماتور ۳ فاز داده است که موجب جلوگیری از خروج ۸۰ میلیون دلار از کشور خواهد شد.

فتحی‌پور امروز در نشستی خبری گفت: ترانسفورماتورهای توربین بادی تولید داخل دارای کیفیت گروه A جهانی است و با نمونه‌های خارجی آن قابلیت رقابت کامل دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، فتحی‌پور اظهار کرد: حتی دربعضی از پارامترهای طراحی و کیفی نسبت به نمونه مشابه ساخته شده توسط شرکت‌های اروپای غربی دارای مزیت‌هایی از جمله پایین بودن جهش حرارتی حداکثر روغن و متوسط سیم پیچ به میزان حدود ۱۰ درجه سانتیگراد است.

عضو سندیکا صنعت برق گفت: سوریه، عراق، ارمنستان، بلاروس و قرقیزستان کشورهائی هستند که بزودی ترانسفورماتورهای ویژه نیروگاه‌های بادی تولید ایران به آنها صادر خواهد شد.

وی با بیان اینکه امروزه بحث تولید برق در نیروگاه‌های با انرژی پاک و تجدیدپذیر مانند نیروگاه‌های بادی از اولویت‌های صنعت برق کشور است، عنوان کرد: علاوه بر قدرت بالایی که این ترانس‌ها دارند، قابلیت نصب آنها در ناسل توربی‌‌های بادی نیز یکی از کم‌نظیرترین ویژگی‌های این ترانس‌های کاملا ایرانی است.

فتحی‌پور افزود: ترانسفورماتورهای ویژه نیروگاه‌های بادی، برق تولیدی حاصل از نیروی باد در نیروگاه‌های بادی را وارد شبکه توزیع برق می‌کنند که می‌تواند زمینه تولید برق در نیروهای بادی کشور را توسعه چشمگیری دهد.

مدیر عامل شرکت ایران ترانسفو همچنین از طراحی و ساخت ترانس‌های فوق کم تلفات به دست متخصصان داخلی خبر داد و گفت: در چارچوب سیاست‌های وزارت نیرو جهت کاهش تلفات شبکه توزیع برق کشور، جوانان متخصص ایران ترانسفو همچنین موفق به طراحی و ساخت ترانس‌های فوق کم تلفات (‘CC ) برای مناطق‌جنوبی کشور شدند.

به گفته وی این ترانس‌ها که قادرند به طرز چشمگیری به کاهش تلفات شبکه و جلوگیری از هدر رفت انرژی کمک کنند، بزودی به تولید انبوه خواهند رسید.

فتحی‌پور همچنین از طراحی اتو ترانسفورماتور (۶۰۰MVA و ۴۰۰KV ) کیلو ولت در داخل کشور خبر داد و گفت: با راه‌اندازی خط تولید این ترانس و تولید آن؛ به ازای هر دستگاه ترانسفورماتور مذکور؛ از خروج حدود ۵ میلیون دلار جلوگیری خواهد شد.

وی افزود: طراحی ترانسفورماتورهای توزیع آلومینیومی با هدف کاهش بهای تمام شده یکی دیگر از افتخارات جوانان ایران زمین در ایران ترانسفور است که با هدف کاهش هزینه‌های سرمایه‌ای مورد نیاز در شبکه برق تولید خواهد شد.

فتحی‌پور تاکید کرد: این ترانس‌های غول‌پیکر دارای ابعاد ۱۶متر مربع (۴ در ۴) و وزن ۳۳۰ تن هستند که برای نیروگاه‌های نسل جدید کلاس الف کاربرد دارد، نخستن دستگاه تولید این ترانس هم طی روزهای آینده در نیروگاه بندرعباس نصب خواهد شد.

وی با بیان اینکه این پروژه بر اساس رهنمون‌های مقام معظم رهبری مبنی بر اهمیت تولید داخلی و تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال و بومی‌سازی دانش فنی تولید شده است، افزود: ترانسفورماتور سه فاز در واقع اولین ترانسی است که در ابتدای مدار تولید برق و در خروجی نیروگاه‌های تولید برق قرار می‌گیرند و نقش حیاتی در تولید برق نیروگاه‌ها و انتقال آنها به شبکه دارد.

مدیر عامل گروه صنعتی ایران ترانسفو افزود: ترانسفورماتورهای سه فاز با استفاده از دانش فنی روز دنیا و با بکارگیری مرغوب‌ترین تجهیزات و مواد اولیه و با کیفیت برند جهانی تولید شده و قیمت هر یک از این ترانس‌های غول پیکر بالغ بر ۴ میلیون دلار است که با تولید آن؛ از این پس دیگر نیازی به وارادات آن نیست.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند