رحمانی:

جو روانی گرانی بنزین کنترل شده است / افزایش قیمت 16 قلم کالا

جو روانی گرانی بنزین کنترل شده است / افزایش قیمت 16 قلم کالا

وزیر صمت با بیان اینکه طبق آمار در روند کلی تولیدات کشور مشکلی به وجود نیامده، گفت: موضوع روانی ناشی از افزایش قیمت بنزین تا حد بسیاری کنترل شده اما ۱۶ قلم کالا از ۱۰۰ قلم کالای رصد شده بالای ۵ درصد افزایش قیمت داشته‌اند، این تخلف است و باید برخورد شود.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از شاتا، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه ستاد تنظیم بازار کشور که با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر دادگستری و وزیر کار برگزار شد، گفت: پس از تغییر قیمت بنزین روی بار روانی ایجاد شده، تشدید بازرسی‌ها و حضور به هنگام و اثرگذار دستگاه‌های مختلف در تنظیم بازار کشور به جد کار کردیم و خوشبختانه طی چند روز اخیر و طبق آمارهای موجود جو روانی بازار به خوبی کنترل شده است.

وی افزود: در این دوره 3 دغدغه اصلی شامل وفور و در دسترس بودن انواع کالا، رصد روند تولیدات کالایی در کشور و مواجه با جو روانی بازار در دستور کار ویژه ستاد تنظیم بازار کشور بوده است.

وزیر صمت ادامه داد: از نخستین روز اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین در کشور، جلسات کارگروه ملی تنظیم بازار کشور به طور روزانه و مستمر در حال برگزاری است.

رحمانی اضافه کرد: همه دستگاه‌های مسئول در این حوزه به ویژه در بخش نظاراتی بازار، تعزیرات حکومتی و دادستانی نیز پای کار آمده و همراه ما در اجرای صحیح برنامه‌های کنترلی بازار بوده اند.

وی اعلام کرد: بازرسی‌ها در 3 لایه مشخص در حال انجام است که البته پیشگام اجرای این طرح خود اصناف هستند و سازمان حمایت، بازرسان سازمان صمت استان‌ها و تعزیرات حکومتی در لایه‌های بعدی مسئولیت‌های محوله را پیگیری می‌کنند.

وزیر صمت خاطرنشان کرد: طبق آمار در روند کلی تولیدات کشور مشکلی به وجود نیامده و در بحث وفور کالا هم چه در بخش ذخایر و چه موارد موجود در شبکه توزیع و انبارها مشکلی نداریم.

رحمانی ادامه داد: موضوع روانی ناشی از افزایش قیمت بنزین تا حد بسیاری کنترل شده است، البته گزارشاتی مبنی بر سو استفاده بوده که بازرسی و دستگاه‌های نظارتی آن را مورد رصد قرار داده و برخوردهای لازم اعمال شده است.

وی گفت: گشت‌های مشترک با تعزیرات در حال برگزاری است که البته از نظر نیرو و تجهیزات و امکانات باید هر دو حوزه بازرسی و تعزیرات تقویت شوند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در روند کنترل بازار محدود به بازرسی نیستیم و اولویت کنترل از مبدا است و با راه‌انداری سامانه‌های جامع تجارت طبق برنامه دقیق در حال رصد و پایش بازار هستیم و هوشمندسازی روند بازرسی ها را دنبال می‌کنیم.

رحمانی بیان کرد: حتی بدون اجرای برنامه افزایش قیمت بنزین نیز ما برنامه‌های کنترل و رصد بازارمان را داشتیم.

وی اضافه کرد: ۱۶ قلم کالا از ۱۰۰ قلم کالای رصد شده بالای ۵ درصد افزایش قیمت داشته‌اند، این تخلف است و باید برخورد شود.

وزیر صمت خاطر نشان کرد: رهبری دستور فرموده‌اند که همه دستگاه‌ها در این موضوع جدی وارد عمل شوند، لذا علاوه بر برنامه جاری جهت طرح بنزین، بازار شب عید نیز از هم اکنون در حال برنامه‌ریزی است.

رحمانی تصریح کرد: در صورت تامین و تخصیص اعتبارات لازم در بخش تامین میوه شب عید کمترین مشکل را نخواهیم داشت و از طریق مباشرین این موضوع در سریعترین زمان پیگیری و انجام می‌شود.

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند