رئیس اتاق ایران و عراق در گفتگو با تجارت‌نیوز:

پیگیری یک شایعه انتخاباتی / حضور عراقی‌ها در انتخابات ایران صحت دارد؟

پیگیری یک شایعه انتخاباتی / حضور عراقی‌ها در انتخابات ایران صحت دارد؟

حدود یک هفته قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران، هیات وزیران به صورت یک طرفه گرفتن روادید برای مسافران بین ایران و عراق را حذف کرد. همزمان با این مساله این شایعه منتشر شده که قرار است عراقی‌ها در انتخابات پایان این هفته شرکت کنند. این خبر صحت دارد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، هیات وزیران مجوز برقراری مقررات لغو ویزا بین ایران و عراق را صادر کرده، یعنی ازین پس از سوی ایران مقرراتی برای رفت و آمد بین دو کشور وجود ندارد. قبلا هم برای سفرهای اربعین روادید لغو شده بود. اما هنوز عراق در این خصوص تصمیم‌گیری نکرده است.

براساس تقویم اربعین امسال روز پنج مهر است، لغو روادید معمولا ۴۵ روز قبل از روز اربعین انجام می‌شود. اینکه دولت ایران یک هفته قبل از انتخابات ایران و بیشتر از چند ماه زودتر از شروع سفرهای اربعین روادید را لغو کرده، ابهام‌برانگیز شده است.

رئیس اتاق مشترک ایران و عراق در این باره به تجارت‌نیوز توضیح می‌دهد: رابطه ایران و عراق یک رابطه ویژه‌ است. سالانه حدود هفت میلیون نفر بین دو کشور در بحث زیارتی، سیاحتی و سلامت در رفت و آمد هستند.  همچنین حجم سرمایه‌گذاری و تجارت بین دو کشور به مراودات راحت، سریع و آسان نیاز دارد.

یحیی آل اسحاق می‌گوید: دولت ایران از مدت‌ها قبل برای برداشتن بروکراسی‌های لازم اعلام آمادگی کامل کرده، یعنی از جانب ایران مشکلی نیست. دولت عراق هم در کلیت برداشتن این بروکراسی‌ها آمادگی کامل دارد اما در پروسه اداری باید به تصویب مجلس، رئیس‌جمهور و نخست وزیر برسد.

به گفته او، همچنین در رابطه با سفرهای اربعین هم ویزا برداشته شده است. در رابطه با بقیه موارد نیز برداشتن روادید از سوی ایران انجام شده و معاون اول رئیس‌جمهور نیز آن را ابلاغ کرده، اما نیاز هست که دولت عراق اعلام موافقت کند.

عراقی‌ها در انتخابات ایران شرکت می‌کنند؟

لغو روادید یک هفته قبل از انتخابات ایران موجب به وجود آمدن این شایعه شده که قرار است عراقی‌های در روز انتخابات در شعب اخذ رای حضور داشته باشند.

آل اسحاق می‌گوید که بیشتر از ۷۰ سال است که ایران و عراق رابطه دارند. برخی از مردم ایران در عراق زندگی می‌کنند، ازدواج کرده‌اند و فرزند دارند. ممکن است برخی از آنها شناسنامه ایرانی داشته باشند و مانند دیگران می‌توانند در انتخابات شرکت کنند.

انتخابات ایران در پایان این هفته یعنی در روز ۲۸ خرداد برگزار می‌شود، آیا عراقی‌ها برای حضور در روز انتخابات به ایران می‌آیند؟

آل اسحاق در پاسخ به این سوال می‌گوید: «چنین چیزی نیست. این انتخابات با حضور چند میلیون نفری برگزار می‌شود و برای چند هزار رای بیشتر نیازی به این کارها نیست.»

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند