حمایت کرباسیان از تصمیم شورای رقابت – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : عضویت در شانگهای و بریکس جنبه تجاری ندارد/ بدون FATF گشایش اقتصادی بی‌معناست
انجام معاملات آلومینیوم فقط از طریق بورس کالا؛

حمایت کرباسیان از تصمیم شورای رقابت

کرباسیان+تجارت نیوز

در حالی‌که شورای رقابت طی ابلاغیه ای تمام معاملات آلومینیوم را فقط از طریق بورس کالا مجاز اعلام کرده، رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با حمایت از این تصمیم، عرضه محصولات در بورس را باعث شفافیت و سلامت معاملات دانست و گفت: در معاملات بورسی جایی برای شکایات خریدار و فروشنده نخواهد بود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که ایمیدرو از تصمیم سازمان حمایت استقبال می‌کند، اظهار کرد: با توجه به این‌که با توجه به میزان تولید آلومینیوم در ایران و نیاز صنایع پایین دستی مانند کابل و ورق‌های آلومینیومی، اختلاف‌نظرهایی در رابطه با نحوه عرضه وجود داشت؛ موضوع عرضه این محصول به شورای رقابت کشیده شد و این شورا نیز رای به خرید و فروش تمام این محصول در بورس کالا داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، مهدی کرباسیان ادامه داد: ما مدافع این بودیم که آلومینیوم در بورس کالا عرضه شود که البته این نظر منحصر به آلومینیوم نیست، بلکه این اعتقاد وجود دارد که هر انچه در بورس کالا ارائه شود، شفافیت اقتصادی و سلامت در معاملات را به وجود می‌آورد، چرا که در عرضه و تقاضا، خود سازمان بورس نظارت می‌کند و رابطه میان خریدار و فروشنده بسیار شفاف خواهد بود.

کرباسیان با اشاره به سابقه مشکلاتی که معاملات آلومینیوم وجود داشته است، افزود: ظرف یکی – دو سال گذشته سندیکای آلومینیوم همیشه از تولیدکنندگان شمش آلومینیوم گله‌مند بوده است، از طرفی نیز تولیدکنندگان شمش هم با تمام مشکلاتی که وجود داشت از نحوه تعامل با خریداران شکایت داشتند.

وی خاطرنشان کرد: اما از این پس عرضه آلومینیوم در بورس موجب خواهد شد که تامین نیازهای تولید داخلی در اولویت قرار بگیرد و رابطه میان تولیدکنندگان و خریداران شمش آلومینیوم هم شفاف شود و در نهایت فروشندگان بابت دریافت نقدینگی و وجوه حاصل از فروش مشکل نداشته باشند و این فرایند را در بستری شفافیت انجام دهند.

رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با اشاره به اینکه پیش از این ایرالکو محصولات خود را در بورس عرضه می‌کرده است، بیان کرد: شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) در چند ماه گذشته عرضه‌های خود را در بورس کالا انجام می‌داده است ولی شرکت‌های دیگر این کار را انجام نمی‌دادند که اکنون با این مصوبه شورای رقابت میزان عرضه در بورس به میزان نیاز تولید داخلی خواهد رسید.

وی با اشاره به شرایط تولیدکنندگان اظهار کرد: باید این نکته را در نظر گرفت که تولیدکنندکان شمش آلومینیوم گاهی نیاز دارند که کمبود ماده خود یعنی پودر آلومینیوم را از محل واردات تامین کنند.

کرباسیان افزود: به عنوان مثال آلومینیوم جاجرم که تعلق به ایمیدرو هم دارد، با وجود افزایش تولید نسبت به سال قبل و رسیدن به تولید ۲۴۰ هزار تنی، نمی‌تواند تمام نیاز خود را از عرضه داخلی آلومینا برطرف کند و نیاز به واردات و خرید نقدی محصول دارند و باید با در نظر گرفتن این موضوع سازوکار عرضه و پرداخت را طوری تنظیم کرد که در تولید خود دچار مشکل نشوند.

براساس این گزارش؛ در ابلاغیه شورای رقابت به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) آمده است: با استناد به بند ۵ ماده ۵۸ قانون سیاست‌های کلی اصل ۴۴ ، شرکت‌های تولید آلومینیوم شامل المهدی، ایرالکو و هرمزآل موظف‌اند عرضه محصولات خود در بازار داخلی را تنها از طریق بورس کالا و متناسب با تقاضای خریداران و طبق پیشنهاد بورس کالا انجام دهند.

 

منبع: ایسنا

نظرات