خبر جدید همتی درباره خرید واکسن کرونا

خبر جدید همتی درباره خرید واکسن کرونا

رئیس کل بانک مرکزی گفت: خرید واکسن کرونا(covax) بایستی ازمسیر رسمی سازمان بهداشت جهانی انجام گیرد، تاکنون هر طریقی برای پرداخت و انتقال ارز مورد نیاز  به خاطر تحریم غیرانسانی دولت آمریکا و ضرورت اخذ مجوز اوفک، با مانع مواجه شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی اینستاگرامی درباره واکسن کرونا نوشت: برخی نادانسته یا مغرضانه، سعی در تطهیر اقدامات غیرانسانی آمریکا در تحریم ایران را دارند و تنها به ادعای دروغین آمریکا بر عدم محدودیت بر معاملات دارو تاکید میکنند،برای ثبت درحافظه تاریخی می‌گویم:

– اعلام خبر مربوط به توزیع واکسن کرونا توسط برخی کشورهای همسایه بین مردمشان تلخ‌ترین پاسخ به این عده است.

– از آنجا که خرید واکسن کرونا(covax) بایستی ازمسیر رسمی سازمان بهداشت جهانی انجام گیرد، تا کنون هر طریقی برای پرداخت و انتقال ارز مورد نیاز  به خاطر تحریم غیرانسانی دولت آمریکا و ضرورت اخذ مجوز اوفک، با مانع مواجه شده است.

– کره جنوبی، بابت انتقال پول از مسير U-turn دلار برای خریدهای بشردوستانه، نتوانست تضمینی برای عدم مصادره پول بانک مرکزی ایران توسط دولت آمریکا در هنگام انتقال بدهد.

– صندوق بین المللی پول با فشار و تهدید آمریکا و‌ علیرغم اذعان به حق ایران و عدم وجود هیچ گونه مانع اقتصادی یا حقوقی، حتی جرأت مطرح کردن وام بشر دوستانه ایران در هیات مدیره صندوق را پیدا نکرد.

– البته، انتقال پول از مسیرهای دیگر تحت پیگیری است که انشاالله با همکاری و اقدام به موقع دستگاههای ذیربط به نتیجه خواهد رسید.

– خرید واکسن از دیگر کشورها نیز در دستور کار همکاران وزارت بهداشت قراردارد.اخبار واصله در خصوص تولید داخلی واکسن کرونا نیز امیدوار کننده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند