موضوعات داغ:

خروج آمریکا از برجام فقط تاثیر روانی دارد

خروج آمریکا از برجام فقط تاثیر روانی دارد

معاون خانه صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه خروج آمریکا از برجام فقط تاثیر روانی دارد، گفت: پیش از این آمریکا فقط در ظاهر تحریم‌ها را تعلیق کرده بود و به‌دنبال این بود که تحریم‌های جدیدی وضع کند و اجازه ندهد سرمایه‌گذاران خارجی با ایران همکاری داشته باشند.

بیژن پناهی‌زاده، درباره خروج آمریکا از برجام و تاثیر آن بر بخش صنعت و تولید اظهار کرد: خروج آمریکا از برجام در حال حاضر فقط تاثیر روانی دارد اما صنعتگران و تولیدکنندگان باید سریع‌تر نسبت به تامین مواد اولیه و ماشین‌آلات مورد نیاز خود اقدام کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی ادامه داد: علاوه بر این باید تسهیلات کافی و لازم از سوی بانک مرکزی در اختیار واحدهای تولیدی قرار گیرد تا آن‌ها بتوانند نیاز خود را برطرف کنند و اگر به ماشین‌آلات و مواد اولیه‌ای نیاز دارند تهیه کنند.

معاون خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با تاکید بر اینکه ایران در توافق هسته‌ای ۱+۵ حسن نیت خود را به دنیا نشان داد و به دنیا اثبات کرد که به دنبال تعامل است، گفت: این توافق تنها بین هفت کشور نبود و اگر یکی از طرفین آن را نقض کند قطعا یک معاهده بین‌المللی را نقض کرده است.

پناهی‌زاده اظهار کرد: پیش از این آمریکا فقط در ظاهر تحریم‌ها را تعلیق کرده بود و به دنبال این بود که تحریم‌های جدیدی وضع کند و اجازه ندهد سرمایه‌گذاران خارجی با ایران همکاری داشته باشند. علاوه بر این به بانک‌ها فشار می‌آورد که معاملات مالی با ایران را در دستور کار قرار ندهند.

وی با اشاره به اینکه باید تضامین لازم از اروپایی‌ها جهت ادامه برجام گرفته شود، گفت: به طور حتم باید با توجه به این اقدام آمریکا، تضامین لازم از اروپایی‌ها برای ادامه برجام گرفته شود.

او ادامه داد: آمریکا قصد دارد ایران را از لحاظ اقتصادی تحت فشار قرار دهد تا به اهداف خود برسد اما مطمئنا دیگر هیچ توافقی با آن‌ها قابل اطمینان نیست و تضمینی در ارتباط با متعهد بودن در مورد آن وجود ندارد.

دو روز قبل دونالد ترامپ – رئیس جمهوری ایالت متحده آمریکا – رسما اعلام کرد که کشورش از برجام خارج می‌شود و تحریم‌ها علیه ایران را از سر می‌گیرد.

 

منبع: ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند