اکسکوینو
دبیر کل کانون صرافان ایران:

صرافی‌ها محدودیتی برای بازگرداندن ارز صادراتی ندارند

روند قیمت دلار در 1401

دبیر کل کانون صرافان ایران با بیان اینکه همه صرافی‌ها امکان بازگرداندن ارز صادراتی به کشور را دارند و با هیچ محدودیتی در این حوزه مواجه نیستند، گفت: دفاتر غیرمجاز نسبت به انتقال ارز از کشور اقدام برای خرید ملک خارجی اقدام می‌کنند و عده‌ای در کنار شغل دیگری مانند سکه فروشی وارد فعالیت حواله‌جات شده‌اند که فعالیت آن‌ها هم غیر مجاز محسوب می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، شهاب قربانی، دبیر کل کانون صرافان، در پاسخ به این سوال که براساس ادعای برخی از صادرکنندگان آیا صرافی‌ها برای انتقال ارز صادراتی به کشور با محدودیت خاصی مواجه‌ هستند، اظهار کرد: همه صرافی‌ها امکان بازگرداندن ارز صادراتی به کشور را دارند و با هیچ محدودیتی در این حوزه مواجه نیستند.

وی ادامه داد: برخی از صادرکنندگان در بازگرداندن ارز صادراتی تعلل کردند و در این فرصت باقی‌مانده باید ارز مورد نظر را به کشور برگردانند این در حالی است که صادرکنندگان از سال ۹۸ باید نسبت به بازگرداندن ارز صادراتی اقدام می‌کردند.

دبیر کل کانون صرافان با اشاره به میزان برگشت ارز صادراتی در روزهای باقیمانده مهلت دولت به صادرکنندگان افزود: این ارز صادراتی در قبال واردات بوده و آمار و ارقام درباره اینکه در مقابل واردات چقدر صادرات رفع تعهد شده، در اختیار بانک مرکزی است اما اگر این جریان وارد سامانه نیما شود، صرافان هم می‌توانند روند را رصد کنند.

قربانی با بیان اینکه احتمالا این روند در روزهای پایانی مهلت صادرکنندگان برای بازگشت ارز صادراتی رو به رشد بوده‌ است، گفت: آنهایی که ارز صادراتی را پیش از این فروخته‌اند و الان ارزی برای رفع تعهد خود ندارند، تقاضای خود را در این روزهای پایانی مهلت داده شده، وارد بازار آزاد کرده‌اند.

وی همچنین درباره فاصله ۸۰۰ تومانی بین قیمت خرید و فروش دلار در برخی از صرافی تاکید کرد: صرافی‌ها فاصله بین قیمت خرید و قیمت فروش دلار را در محدوده‌ای بین ۱۰۰ الی ۱۵۰ تومان رعایت می‌کنند. اما اگر صرافی‌های بانکی این فاصله را رعایت نکرده‌اند، خودشان باید پاسخگو باشند.

دبیر کل کانون صرافان همچنین با اشاره به نقل و انتقال هزینه خرید ملک خارجی از کشور گفت: دفاتر غیرمجاز نسبت به انتقال ارز از کشور اقدام برای خرید ملک خارجی اقدام می‌کنند و عده‌ای در کنار شغل دیگری مانند سکه فروشی وارد فعالیت حواله‌جات شده‌اند که فعالیت آن‌ها هم غیر مجاز محسوب می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه انتقال ارز برای این گونه معاملات از کانال‌های مجاز مانند صرافی‌ها انجام نمی‌شود، ادامه داد: به طور قطع صرافی‌های مجاز چنین خطایی را نخواهند کرد چراکه می‌دانند نمی‌توانند این اقدامات را در سامانه سنا ثبت کنند و حتما بازرسان متوجه این فعالیت آنها خواهند شد.

منبع: ایلنا 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند