خرید تضمینی ۵۰ هزار تن کلزا از کشاورزان

خرید تضمینی ۵۰ هزار تن کلزا از کشاورزان

مجری طرح دانه‌های روغنی گفت: تاکنون ۵۰ هزار تن کلزا، بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شد.

علیرضا مهاجر، مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی، درباره آخرین وضعیت خرید کلزا در سال جدید اظهار کرد: تاکنون 50 هزارتن کلزا با ارزش بالغ بر 150 میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شد که پرداخت وجه آن از این هفته بتدریج آغاز می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با اشاره به تاثیر سرمازدگی دیررس بهاره بر میزان تولید افزود: اگرچه سرمای اخیر 10 درصد خسارت به مزارع کلزا وارد کرد، اما در مقایسه با سایر محصولات کمترین خسارت را داشته است.

به گفته مهاجر در سال زراعی 96-97 پیش بینی می‌شود که تولید کلزا به 320 تا 350 هزارتن و مجموع دانه‌های روغنی به 550 هزارتن برسد.

مجری طرح دانه‌های روغنی از افزایش دوبرابری تولید کلزا و 40 درصدی دانه‌های روغنی نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.

وی با اشاره به اینکه 96 درصد روغن مورد نیاز از طریق واردات تامین می‌شود، بیان کرد: در صورت تحقق این میزان تولید، 16 تا 18 درصد روغن مورد نیاز از منابع داخلی تامین خواهد شد.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به این سال که افزایش 3 درصدی نرخ خرید تضمینی کلزا تاثیری در میزان تولید خواهد داشت یا خیر، گفت: افزایش 3 درصدی نرخ خرید تضمینی کلزا و ثبات سایر دانه‌های روغنی نشان می‌دهد که دولت با تمام مشکلات مالی به خودکفایی این محصول اهمیت می‌دهد، ضمن آنکه با سایر حمایت‌هایی که از کشاورزان می‌شود اما رعایت نکردن قانون خرید تضمینی به منظور افزایش نرخ خرید بر مبنای تورم تاثیری در میزان تولید و واردات روغن در سال‌های آتی نخواهد داشت.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند