خرید هواپیمای سوخو امکان‌پذیر نیست – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : پیش‌بینی بازار مسکن در نیمه دوم سال/ وقت خرید خانه است؟

خرید هواپیمای سوخو امکان‌پذیر نیست

سوپرجت ۱۰۰ 01

مقصود اسعدی سامانی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه چند ایرلاین ایرانی با سوخو، گفت: با توجه به اینکه خرید سوخو مجوز اوفک می‌خواهد، امکان خرید آن وجود ندارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن صنفی شرکت‌های هواپیمایی درباره تاییدیه سازمان هواپیمایی کشوری برای خرید هواپیمای سوخو از سوی شرکت‌های هواپیمایی ایرانی اظهار کرد: موضوع خرید هواپیما را شرکت‌های هواپیمایی باید دنبال کنند و سازمان هواپیمایی از نظر کارشناسی هواپیماها را تایید یا رد می‌کند.

وی افزود: برای خرید هواپیمای نو از هر شرکت سازنده ای، کارشناسان سازمان هواپیمایی کشوری باید اظهار نظر کنند. همانگونه که برای خرید ایرباس، کارشناسان صنعت هوانوردی به فرانسه رفته و پس از تایید آنها، قرارداد خرید از این شرکت امضا شد. این روند یک عرف جاری و در زمره قوانین هواپیمایی کشوری است.

دبیر انجمن صنفی شرکت‌های هواپیمایی تصریح کرد: تاکنون دو مرحله نمایندگان شرکت سوخو به ایران آمدند و با ایرلاین‌های ایرانی مذاکره کرده و هواپیماهای خود را به شرکت‌های هواپیمایی کشورمان معرفی کردند. حتی با برخی از شرکت‌ها تفاهم‌نامه هم امضا کرده‌اند اما با توجه به اینکه مجوز اوفک (اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا) برای خرید سوخو نیاز بوده امکان تبدیل تفاهم‌نامه به قرارداد خرید تاکنون وجود نداشته است.

اسعدی سامانی تاکید کرد: بخش زیادی از هواپیماهایی که در دنیا تولید می‌شود بالای ۱۰ درصد قطعات آنها تولیدات آمریکاست. هواپیمای سوخو نیز ۴۰ درصد قطعاتش تولید آمریکاست. در صورتی که بالای ۱۰ درصد قطعات هواپیماها تولید آمریکا باشد فروش آن به ایران نیازمند مجوز اوفک خواهد بود.

وی ادامه داد: بنابراین روس‌ها برای فروش هواپیمای سوخو به ایران نیازمند تبدیل قطعات هواپیماها به محصولات غیرآمریکایی هستند. اجرای این کار نیاز به سرمایه‌گذاری سنگینی از سوی روس‌ها دارد تا بتوانند بخش زیادی از قطعات آمریکایی را حذف و به جای آن قطعات روسی در سوخو نصب کنند یا اینکه این قطعات را از طریق منابع غیرآمریکایی تامین کنند.

به گفته این فعال صنفی صنعت حمل و نقل هوایی، حذف قطعات آمریکایی از هواپیماهای سوخو زمانبر بوده و بیش از ۲ سال زمان نیاز دارد تا روس‌ها بتوانند هواپیمای تمام روسی تولید کنند در حالی که ما نیاز فوری به تامین ناوگان هوایی داریم.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین برای تامین ناوگان هوایی کشور چاره ای جز خرید هواپیماهای دست دوم و از واسطه ها نداریم.

منبع: مهر

نظرات