رئیس اتحادیه فروشندگان میوه در گفتگو با تجارت‌نیوز:

خشکسالی هویج را کمیاب و گران کرد/ استان فارس تنها تولیدکننده هویج

خشکسالی هویج را کمیاب و گران کرد/ استان فارس تنها تولیدکننده هویج

هویج در بازار کمیاب و قیمت آن به ۳۸ تا ۴۰ هزار تومان رسید! رئیس اتحادیه فروشندگان میوه با تائید این خبر گفت: بذر هویج آب زیادی مصرف می‌کند و خشکسالی باعث شده که بسیاری از کشاورزان از کشت هویج صرف‌نظر کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، هویج در برخی مناطق تهران و حتی بعضی از شهرهای شمالی نایاب شد. فروشندگان میوه می‌گویند دو دلیل برای کمیاب شدن هویج وجود دارد: اول خشکسالی و دوم صادرات بی‌رویه آن.

برخی فعالان بازار می‌گویند بذر هویج آب‌بری بالایی دارد و خشکسالی باعث شده که کاشت هویج کمتر از سال‌های قبل شود. رئیس اتحادیه فروشندگان میوه هم توضیح داد: طبق گزارش‌های شفاهی برخی دلالان هویج را از کشاورزان می‌خرند و مستقیم به کشورهای اطراف صادر می‌کنند و همین صادرات بی‌رویه باعث کاهش عرضه هویج به بازار شده است.

استان فارس تنها تولیدکننده هویج است

اسدالله کارگر با اشاره به قیمت ۳۸ تا ۴۰ هزار تومانی هویج در برخی مغازه‌های سطح شهر به تجارت‌نیوز گفت: هویج قیمت مصوب ندارد و دلیل افزایش قیمت این است که مغازه‌دارها هم هویج را از میدان مرکزی گران می‌خرند.

او ادامه داد: البته در فصل تابستان نگهداری هویج دشوار است و بنابراین در این فصل، کاشت هویج کمتر از پاییز انجام می‌شود و در حال حاضر تنها تامین کننده هویج در کل کشور فقط استان فارس است که تولید آن چندان بالا نیست.

کارگر همچنین گفت: افزایش کرایه حمل و نقل، نرخ دستمزد و بالا رفتن هزینه اقلام بسته‌بندی از جمله گونی! قیمت کالا را برای مردم گران کرده است. بنابراین مقصر گرانی میوه فعالان بازار نیستند بلکه تورم عوامل تولید به طور چشمگیر بالا رفته است.

افزایش قیمت هویج در شرایطی رخ داده است که هشت ماه پیش، یعنی در آذر ماه هم گفته شد که به دلیل افزایش تقاضا، هویج گران شده است. بهای هرکیلوگرم هویج در آن زمان به ۱۰ هزار تومان رسیده بود.

چندی پیش  صدیف بدری، نماینده مجلس به نابسامانی بازارهای مختلف اشاره کرده و به ایسنا گفته بود:  « هر روز شاهد افزایش قیمت کالاهای اساسی هستیم که این روزها گرانی‌ها به سیمان و میلگرد و حتی میوه رسیده که مردم نمی‌توانند بیشتر از نیم کیلو میوه بخرند.»

برای مطالعه بیشتر گزارش مردم نمی‌توانند بیشتر از نیم کیلو میوه بخرند! را مطالعه کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند