کد خبر: 203848

درآمد نفتی ایران مشخص شد

ایران از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه بیش از ۴۸ هزار و ۶۲۰ میلیارد تومان نفت خام فروخته است.

سرویس بازار -

بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی ایران میزان فروش نفت در نه ماهه سال جاری برابر با ۴۸ هزار و ۶۲۰ میلیارد تومان بوده است که هر چند نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایشی برابر با ۵۶٫۴ درصد را نشان می‌دهد اما از برآوردهای صورت گرفته در قالب بودجه سال جاری کمتر است.

به گزارش تجارت‌نیوز، میزان منابع پیش بینی شده حاصل از ارزش نفت خام در قالب قانون بودجه ۷۵ هزار و ۷۶۰ میلیارد تومان بوده است به این ترتیب میزان اعتبار محقق شده از این محل کمتر از پیش بینی‌ها بوده است.

منابع حاصل از نفت و فرآورده‌های نفتی برابر با ۶۳ هزار و ۹۶۰ میلیارد تومان بوده است در حالی که انتظار می‌رفت در این دوره زمانی ۸۶ هزار و ۱۳۰ میلیارد تومان درامد از این محل محقق شود.

به این ترتیب ایران در ۲۷۶ روزه حدفاصل ابتدای فروردین ماه سال جاری تا پایان آذرماه، هر روز ۱۷۶ میلیارد و ۱۵۹ میلیون تومان نفت فروخته است. میزان فروش نفت و فرآورده‌های نفتی در این دوره زمانی سرجمع ۲۳۱ میلیارد و ۷۳۹ میلیون تومان در روز بوده است.

منابع حاصل از نفت و فراورده‌های نفتی در این دوره زمانی نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی ۵۱٫۶ درصدی را نشان می‌دهد اما با این حال از پیش بینی مصوب عقب مانده است.

درآمد نفتی یکی از مهمترین منابع تامین درآمدهای ارزی کشور است.

در چهار سال گذشته اقتصاد ایران با افزایش قابل توجه صادرات نفت روبرو شده است. میزان تولید نفت در حدود ۳ میلیون ۸۶۷ هزار بشکه در روز است. این آمار بر مبنای آخرین اعلام بانک مرکزی است که محدوده نیمه اول سال را در بر می‌گیرد.

 

منبع: شهر فردا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.