دستور استمرار رزم در خط قاسم سلیمانی صادر شد

تجارت نیوز

روز پنج‌شنبه 20 آذر 1399، علیرضا رزم‌حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت که به همراه جمعی از معاونان خود از خطوط تولید فولاد مبارکه بازدید می‌کرد، طی سخنانی از وجیه‌الله جعفری رئیس هیئت عامل ایمیدرو خواست تا پروژۀ نورد گرم شمارۀ 2 فولاد مبارکه را با همکاری مدیران این شرکت در کوتاه‌ترین زمان ممکن عملیاتی نماید.

به گزارش نبض بازار، وی ثبات مدیریتی فولاد مبارکه را یکی از توفیقات این مجموعه دانست و با بیان اینکه هر بنگاهی که از مدیران کارآمد و باثبات برخوردار بوده از توفیقات خوبی هم بهره‌مند شده است، تصریح کرد: فولاد مبارکه ازجمله سازمان‌هایی است که با مدیران شایستۀ پیشین و فعلی خود، ازجمله مهندس عظیمیان که سکان‌دار این مجموعه است، با برنامه‌هایی کارآمد به ارتقای سطح دانش، فناوری، تولید، کارایی، بهره‌وری و گسترش این سازمان کمک و طرح‌های توسعۀ خود را به‌خوبی دنبال کرده‌اند.

رزم‌حسینی افزود: یکی از برنامه‌های جدید وزارت صمت تأمین سرمایه از محل بازار سرمایه است. امروز نقدینگی در کشور به 3400 هزار میلیارد تومان رسیده و پول‌های سرگردان در اقتصاد ایران در بازارهای غیرکارآمد در حال چرخش است؛

در این شرایط وظیفۀ دولت، مدیران و سیاست‌گذاران در عرصۀ پول و ارز این است که نقدینگی را به سمت افزایش تولید و برنامه‌های تولیدمحور هدایت کنند. از این رو وزارت صمت جمع‌آوری این سرمایه‌های سرگردان در بازار سرمایه و جهت‌دهی آن‌ها به‌سوی صنایع خودروسازی، فلزات رنگی و نساجی و لوازم‌خانگی را از برنامه‌های اساسی خود می‌داند. بدون شک این اقدام رشد اقتصادی و اشتغال‌زایی را در پی خواهد داشت.

وی رفع قوانین مزاحم و بروکراسی اداری را دومین اقدام این وزارت‌خانه دانست و اظهار داشت: یکی از اهداف ما در وزارت‌خانه اجرای این راهبرد است و به‌طور قطع آن را اجرا خواهیم کرد و چه‌بسا سایر وزارت‌خانه‌ها هم در این مسیر، وزارت صمت را همراهی کنند.

ما تا حد توان خود، مسیر را برای مجاهدین اقتصادی، کارآفرینان و صاحبان سرمایه در حوزۀ اقتصاد تولیدمحور و کسانی که در زمینۀ توانمندسازی جوامع محلی کار می‌کنند، هموار خواهیم کرد.

وزیـــــر صمت خاطرنشان ساخت: اگر می‌خواهیم به برکت جمهوری اسلامی و به برکت ثروت‌هایی که در این خاک نهفته است، مردمی متمکن و متدین بسازیم، که اساسا انقلاب اسلامی برای فعالان اقتصادی و کارآفرینان شکل گرفته است، باید در جهت ارتقای سطح اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی مردم بکوشیم. در این مسیر همۀ کارگزاران، مسئولان، علما و روحانیون باید برای ساختن نسلی با دیانت و تمکن مالی و رفاه در جامعه، همراه شوند.

رزم‌حسینی از وجود کارخانه‌های فولادسازی، پتروشیمی و سایر تولیدکنندگان داخلی به‌عنوان عاملی مهم در تاب‌آوری در برابر تحریم‌ها نام برد و گفت: اگرچه تحریم‌ها و مبارزه با کرونا برای دولت هزینه‌های زیادی داشته، اما دولت تا امروز سر پا ایستاده و عزت خود و کشور را حفظ کرده است. در چنین شرایطی بسیاری از طرح‌های توسعه شروع و اجرا شده و به بار نشسته که این امر بسیار بزرگ و مهم است.

وزیر صمت افزود: اگر می‌خواهیم توسعۀ متوازن داشته باشیم، باید شرکت‌های کارآمد آنچنان به مسئولیت‌های اجتماعی خود پایبند باشند که هیچ‌کس بیکار، فقیر و ناراحت نباشد؛ این امکان‌پذیر است.

وی در همین خصوص تصریح کرد: فولاد مبارکه می‌تواند محور توسعۀ استان قرار بگیرد. با برنامه‌ای که مدیران در نظر دارند و برنامۀ پیوست اجتماعی برای شرکت‌های نامدار و بزرگ که تقویت‌کنندۀ شرکت‌های کوچک به شمار می‌آیند، به‌راحتی کسب‌وکارها و وضعیت فرصت‌های شغلی خرد و شاخص‌های امنیتی بهبود پیدا خواهد کرد و بدین ترتیب دیگر شاهد مهاجرت روستاییان به شهرهای بزرگ نخواهیم بود. به خاطر داشته باشیم مهاجرت سالانه 250 هزار نفر به شهرهای بزرگ و حاشیه‌نشینی 25 میلیون نفر از جمعیت کشور اصلا زیبندۀ ایران نیست.

امروز در روستاها اینترنت پرسرعت داریم، اما مردم این روستاها هنوز کسب‌وکار ندارند. از این رو چنانچه استاندار محترم اصفهان، نمایندگان ولی‌فقیه و نمایندگان محترم مجلس در این استان همدل باشند، وزارت صمت نیز این آمادگی را دارد که تجار باشرافت و متدین را در جهت توسعۀ پایدار و متوازن در این استان بسیج کند و به‌یقین این امر امکان‌پذیر است.

وزیر صمت با تأکید بر اینکه استان اصفهان استان سرآمد صنعت کشور است و سهم بزرگی در تولید ناخالص داخلی دارد گفت: بسیاری از افراد کارآمد و مهم در این استان فعالیت می‌کنند و بسیاری از دانشگاه‌های معتبر نیز در آن قرار گرفته است.

به همین جهت دولت نیز برای خدمت‌گزاری آماده است. هر موردی که استاندار استان صلاح بدانند، وزارت صمت می‌تواند با تفویض اختیارات، حذف مقررات زائد و آیین‌نامه‌های داخلی، کار را تسهیل کند. بانک مرکزی امروز همراه با تجارت و صنعت ایران است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از آزاد شدن صادرات در هفته‌های اخیر به‌عنوان گامی بلند در جهت توسعۀ واردات کالاهای ضروری و مواد اولیه نام برد و گفت: هم‌اکنون شرایطی فراهم شده است که به‌جای اینکه صادرکننده در دادگاه پرونده پیدا کند، در مسیر تأمین کالاهای ضروری و مواد اولیۀ کارخانه‌ها حرکت می‌کند. طبق تصمیم شجاعانۀ رئیس‌جمهوری در چند هفتۀ گذشته، قرار است 8400 میلیون کالای رسوب‌شده در گمرکات کشور ترخیص شود و این کار در حال انجام است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه گفت: این کشور برای آبادانی هرچه بیشتر، فرصت‌های طلایی بسیاری دارد و اگر همه دست به دست هم دهیم، مطمئنا می‌توان کشوری سرآمد و متکی‌به‌خود داشته باشیم که استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی خود را در منطقه حفظ کرده است. اگرچه تحریم هستیم، ولی با تمام توان تحریم‌ها را می‌شکنیم و دور می‌زنیم.

وی همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگاران با بیان اینکه عرضۀ محصولات فولادی در بورس به‌سبب حمایت از تولید بوده است، گفت: بر اساس شیوه‌نامۀ ابلاغی ستاد اقتصادی دولت، تمامی محصولات فولادی باید در بورس کالا عرضه شوند و از مازاد آن صادرات صورت گیرد.

علیرضا رزم‌حسینی همچنین تصریح کرد: هدف از ابلاغ این شیوه‌نامه تقویت تولید بوده است تا عرضه و تقاضای محصول در بورس کالا به‌صورت شفاف انجام گیرد. استفاده از این روش و شیوه‌نامه باعث تعادل قیمت‌ها خواهد شد.

وی افزود: در سند فولادی کشور با تعامل تشکل‌های بخش خصوصی، سهمیه‌بندی‌ها انجام شده و هیچ محدودیتی در صادرات وجود ندارد و با این روش صادرات نیز می‌تواند انجام گیرد.

رزم‌حسینی یکی از اهداف بازدید خود و هیئت همراه را راه‌اندازی و آغاز جدی فعالیت‌های مربوط به طرح توسعۀ خط نورد گرم شمارۀ 2 فولاد مبارکه خواند و ادامه داد: طرح‌های توسعه‌ای این شرکت با سرمایه‌گذاری نزدیک به یک میلیارد یورو و 30 هزار میلیارد تومان در دست اجراست که یک سرمایه‌گذاری بسیار خوب است.

وی با بیان اینکه صنعت فولاد کشور در رفع تحریم‌ها و تأمین مواد اولیۀ کارخانه‌های مرتبط نقش مهمی ایفا کرده است، ادامه داد: صنعت فولاد کشور علاوه ‌بر تأمین نیازهای داخلی، بخش مهمی از محصولات خود را صادر کرده و برای کشور در مقطع حساس کنونی ارزآوری داشته است.

وزیر صمت با اعلام این مطلب که در این وزارت‌خانه بالغ ‌بر 100 هزار میلیارد تومان پروژۀ اقتصادی در حوزۀ صنعت و معدن تدوین شده است گفت: برای تأمین مالی این پروژه‌ها با همکاری خوب وزارت اقتصاد و سازمان بورس، از بازار سرمایه کمک می‌گیریم تا به بانک‌ها فشار وارد نشود و مردم هم می‌توانند با مشارکت در این پروژه‌ها به‌طور مستقیم در تولید شرکت کنند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند