دلار آمریکا به بالاترین سطح خود رسید

دلار آمریکا به بالاترین سطح خود رسید

شاخص دلار آمریکا به بالاترین سطح خود در سال‌جاری میلادی رسید، این شاخص که ارزش دلار در برابر سبد ۶گانه ارزهای معتبر دنیا را نشان می‌دهد، روز گذشته برای نخستین بار در سال ۲۰۱۹ میلادی به بالای مرز ۹۷ واحدی صعود کرد

به گزارش تجارت‌نیوز، یوآن، ین و یورو نیز در برابر دلار تضعیف شدند؛ نرخ برابری یورو به دلار به کف ۳ ماهه اخیر سقوط کرد، ین برای سومین روز متوالی نسبت به دلار نزولی شد و یوآن نزدیک به ۸/ ۰درصد افت را در ۲ روز گذشته نسبت به دلار تجربه کرد.

در شرایطی که مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا در پکن ادامه دارد و وزیر خارجه آمریکا به کشورهای مختلف درخصوص همکاری با شرکت هوآوی هشدار داده است، ارزش دلار در معاملات روز گذشته ارزی جهان برای هشتمین روز متوالی افزایش یافت. آمریکا تهدید کرده است در صورت نرسیدن به توافق مشخص با چین، بر واردات کالاهایی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار از این کشور تعرفه‌ وضع خواهد کرد، شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای مهم جهانی را اندازه می‌گیرد با ۵/ ۰ درصد افزایش به سطح ۲/ ۹۷ واحدی صعود کرد و رکورد سال ۲۰۱۹ خود را ارتقا داد.

در همین حین، اونس طلا از سوی شاخص دلار آمریکا تحت فشار قرار داشت و به حاشیه رانده شد. معامله‌گران به دلیل نگرانی‌ها نسبت به ضعف اقتصاد اتحادیه اروپا، موقعیت فروش یورو در برابر سایر ارزها به‌ویژه دلار آمریکا را اولویت خود قرار داده‌اند.از همین رو، استقبال از خرید اوراق قرضه آمریکا افزایش یافت و عامل حمایتی دیگری از دلار آمریکا برای فشار بر فلز زرد را تشکیل داد. زمانی که سرمایه‌گذاران اوراق قرضه آمریکا را می‌خرند، در واقع، تقاضا برای خرید دلار را تقویت می‌کنند.

در نتیجه، طلا برای خریداران غیرآمریکایی گران‌تر می‌شود و تقاضای خرید کمتری پیدا می‌کند. البته فلز گرانبها روز گذشته مقاومت زیادی در برابر رشد دلار آمریکا بروز داد و همگام با این ارز تقویت شد. بهای هر اونس طلا روز گذشته با افزایش ۴/ ۰ درصدی نزدیک به ۱۳۱۳ دلار معامله می‌شد. مقاومت طلا برای بقا در محدوده ۱۳۰۵ تا ۱۳۲۰ دلاری نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران همچنان منتظر نتیجه مذاکرات تجاری آمریکا با چین، سرنوشت تعطیلی دولت آمریکا و سرانجام مذاکرات برگزیت هستند.

نوسانات بازارهای جهانی به سود دلار

شاخص دلار، سال گذشته نیز با افزایش تنش‌های مربوط به جنگ تجاری تقویت می‌شد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا تهدید کرد اگر تا اول ماه مارس (اواسط فروردین)، دو طرف به توافق نرسند، تعرفه واردات کالاهای چینی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار را از ۱۰ به ۲۵ درصد افزایش خواهد داد.

تنش‌های تجاری میان دو اقتصاد بزرگ جهان نوسانات سال گذشته را در بازارهای مالی تکرار کرد و جذابیت دلار آمریکا به‌عنوان دارایی امن نیز مانند سال قبل افزایش یافت.تغییر موضع فدرال رزرو نسبت به شتاب رشد نرخ بهره در نهایت به زیان شاخص دلار و به سود اونس طلا عمل خواهد کرد.

فعالان بازار تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی پیش‌بینی می‌کردند روند انقباضی برای سال ۲۰۱۹ به تبعیت از سیاست‌های پیشین ادامه خواهد یافت؛ اما در نشست ماه ژانویه سیاست‌گذاران پولی آمریکا نرخ بهره را افزایش ندادند.اظهارات برخی مقام‌های ارشد فدرال رزرو نشان داد که شرایط تغییر کرده‌ و تصمیمی برای افزایش پرشتاب نرخ بهره در طول ماه‌های آینده وجود ندارد.

از طرفی ابهامات زیادی در آینده کوتاه‌مدت وجود دارد از جمله نزدیک شدن مهلت ۱۵ فوریه (روز جمعه) که کنگره باید با ترتیبات امنیت مرزی موافقت کند تا از تعطیلی مجدد دولت فدرال جلوگیری شود. نتیجه مذاکرات تجاری با چین همچنان نامشخص است و با توجه به تهدید ترامپ برای وضع مجدد تعرفه بر واردات از این کشور، خوش‌بینی درباره توافق را از بین برده است.

منبع: دنیای اقتصاد

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند