تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

احتمال دلار 11 هزار تومانی در لایحه بودجه 99

احتمال دلار 11 هزار تومانی در لایحه بودجه 99

نماینده مجلس شورای اسلامی میزان نرخ تعسیر دلار را در بودجه سال 99 معادل 11 هزار تومان عنوان کرد و میزان فروش نفت را 870 هزار بشکه رسیده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، براساس اظهارات محمدبافر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت رقم درآمدهای نفتی در سال 99 را معادل ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار پیش‌بینی کرده است.

براساس گزارش دنیای اقتصاد، هنوز تصمیم نهایی درباره فروش نفت در سال ۹۹ گرفته نشده؛ اما مساله مهم‌تر نرخ تسعیر بودجه است که تصمیم‌گیری در مورد آن نیز در دولت به نتیجه نرسیده و به شورای عالی هماهنگی اقتصادی پاس داده شده است. گفته می‌شود نرخ تسعیر دلار ۴۲۰۰ و صفر شدن سهم صندوق توسعه ملی در بودجه ۹۹ از دیگر سیاست‌ها در سال آینده است.

همچنین پیش‌بینی شده که دولت ۱۶۰ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی به‌دست آورد.

محمد حسینی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی میزان نرخ تعسیر دلار را در بودجه سال 99 معادل 11 هزار تومان عنوان کرد.

وی گفت: طبق مفروضاتی که برای بودجه شرکت‌ها در بودجه عمومی سال آینده وجود دارد، تامین درآمدهای نقدی را بر اساس دلار 11 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

نماینده مردم تفرش تصریح کرد: پیش‌بینی ما برای سال جاری این است که اگر قیمت دلار در بودجه یا واردات کالاهای اساسی تک نرخی شود، یعنی با همان 11 هزار تومان پرداخت شود و در صورت لزوم بخشی از کالاها را به خصوص دارو را با قیمت ارزان‌تر در اختیار مصرف کننده قرار دهیم که می‌توانند کمک کننده باشد.

وی معتقد است: وقتی دلار دو نرخی می‌شود خود به خود رانت ایجاد می‌کند. پیش‌بینی ما این است که دلار تک نرخی شود که همان 11 هزار تومان است.

به گفته حسینی، همچنین در بودجه شرکت‌ها میزان فروش نفت 500 هزار بشکه در روز بود که با اصلاحی که انجام شده 870 هزار بشکه رسیده است.

اما یوسفیان ملا، دیگر عضو کمیسیون برنامه و بودجه ضمن اشاره به این که نباید دلار را در لایحه بودجه بیش از 10 هزار تومان تعیین شود، گفت: نرخ تسعیر دلار برای سال آینده باید بین هفت تا 9 هزار تومان باشد و این نرخ عادلانه است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند