دلایل افت قیمت جهانی طلا در روزهای اخیر

دلایل افت قیمت طلا در روزهای اخیر بسیار متنوع بوده است. در یک دسته‌بندی به طور خلاصه می توان دلایل افت قیمت را به صورت زیر ارائه کرد.
دلایل افت قیمت جهانی طلا در روزهای اخیر

دلایل افت قیمت طلا در روزهای اخیر بسیار متنوع بوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، در یک دسته بندی به طور خلاصه می توان دلایل افت قیمت را به صورت زیر ارائه کرد.

– تشدید بحران بدهی‌ها در اروپا

– افت رتبه اعتباری ۱۵ بانک بزرگ دنیا از آمریکا گرفته تا اروپا، کانادا، فرانسه ،آلمان ، اسپانیا، سوئیس، ژاپن و برخی دیگر کشورها

– چشم‌انداز افت نرخ رشد اقتصادی در دنیا و کاهش تقاضا برای مصرف کالاهای استراتژیک از جمله نفت

– افت بهای نفت به دلیل اعلام افزایش ذخایر استراتژیک آمریکا و کاهش تقاضا

– نتایج نشست اخیر فدرال رزرو در تغییر ترکیب اوراق قرضه در آمریکا

– رد احتمال تزریق منابع مالی بیشتر به اقتصاد آمریکا در قالب تسهیل مقداری که تا پیش از این مکررا مورد توجه بود

– افت شاخص اعتماد تجاری در آلمان

– افزایش نرخ بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله اسپانیا تا ۷ درصد که بالاترین رقم در ۱۵ سال اخیر بوده است.

– پیش‌بینی افت بیشتر نرخ رشد اقتصادی در آمریکا و کاهش نیافتن نرخ بیکاری در کوتاه‌مدت

در توضیح موارد بالا می‌توان به جزئیات بیشتری نیز اشاره کرد.

در فدرال رزرو اعلام شد اقتصاد آمریکا قادر به کاهش زود هنگام نرخ بیکاری و بالابردن نرخ رشد اقتصادی نیست؛ اما در عین حال تصمیمی برای تزریق پول بیشتر به اقتصاد در قالب Q3 ندارد. از بحران بدهی‌های اروپایی‌ها به شدت ابراز نگرانی شد و تاثیر آن بر اقتصاد آمریکا و جهان مورد تاکید بیشتر قرار گرفت.

در تازه‌‌ترین خبر‌ها طرح موسوم به تغییر ترکیب اوراق قرضه، که سال گذشته نیز مورد توجه قرار گرفت، دوباره در صدر برنامه‌های برنانکه قرار گرفته است. فدرال رزرو با تکرار حرکت سال گذشته خود، اوراق قرضه کوتاه‌مدت را فروخته و درمقابل اوراق قرضه با سررسید بلند مدت خریداری می‌کند. در عین حال فدرال رزرو با هدف‌گذاری نرخ تورم حداکثر دو درصدی نیاز جدیدی برای تزریق منابع مالی به صورت دور سوم «تسهیل مقداری» (Q3) نمی‌بیند.

در بازارهای جهانی هم قیمت نفت به دلیل اعلام نگرانی از افت نرخ رشد اقتصادی و تداوم بحران بدهی‌ها در اروپا و سایر مناطق جهان در مسیر کاهشی است که بر افت قیمت طلا تاثیر بیشتری داشته است. چشم‌انداز افت نرخ رشد اقتصادی در اروپا، آمریکا و چین و افزایش ذخایر استراتژیک نفتی در آمریکا دلایل افت شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی اعلام شده است. قیمت نفت سبک آمریکا دیروز به زیر ۸۰ دلار فرو افتاد.

همچنین اعلام شد که توسط موسسه رتبه سنجی مودیز رتبه اعتباری ۱۵ بانک سرمایه‌گذاری در دنیا از جمله بانک‌های آمریکایی، اروپایی و کانادایی و دیگر مناطق دنیا با افت مواجه شده است. نگرانی از کاهش سود آوری در بلندمدت و نحوه فعالیت آنها در شرایط پر نوسان بازار سرمایه و تقاضای افزایش نرخ بهره از سوی سرمایه‌گذاران، دلیل کاهش رتبه اعتباری آنها اعلام شده است.

 

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز