ذخایر ارزی روسیه به رکورد ۴۶۸ میلیارد دلار رسید

بانک مرکزی روسیه گزارش داد ذخایر ارز خارجی این کشور ۸.۳ درصد در سال ۲۰۱۸ افزایش یافت و به ۴۶۸ میلیارد دلار رسید.

بانک مرکزی روسیه گزارش داد ذخایر ارز خارجی این کشور ۸.۳ درصد در سال ۲۰۱۸ افزایش یافت و به ۴۶۸ میلیارد دلار رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از راشاتودی؛ بانک مرکزی روسیه گزارش داد که ذخایر ارز خارجی این کشور 8.3 درصد طی 12 ماه گذشته رشد داشته است.

طبق گزارش‌های رسیده این ذخایر از 432 میلیارد دلار در ابتدای ژانویه 2018 به 468 میلیارد دلار افزایش یافته‌اند که سومین سال پیاپی رشد را نشان می‌دهد. در 2017 کل رشد 55 میلیارد دلار بود، در حالی که در 2016 شاهد رشد 9.3 میلیارد دلاری بودند.

ارزش طلای ذخیره شده هم تقریبا 5 درصد رشد داشت و در دسامبر به 86.9 میلیارد دلار رسید. سهم این فلز گران‌بها تا 18.5 درصد رشد داشته است. سال گذشته ارزش طلا در ذخایر روسیه 10 میلیارد دلار بالا رفت که یک افزایش 13 درصدی را رقم زد.

ارزش اندوخته ذخایر ملی 0.6 درصد رشد کرد و در دسامبر به 381 میلیارد دلار رسید که نشان دهنده یک افزایش 7.2 درصدی در سال گذشته است.

به نظر می‌رسد رشد ذخایر روسیه در سه سال گذشته نتیجه سازگاری با تحریم‌های اقتصادی اعمال شده توسط آمریکا و اتحادیه اروپا در 2014 است. جریمه‌های غربی تاثیرات قابل ملاحظه اولیه‌ای بر ذخایر روسیه گذاشت که شاهد 124 میلیارد دلار کاهش در 2014 بودند و یک افت 17 میلیارد دلاری را در سال بعد تجربه کردند.

ذخایر بین‌المللی روسیه بیشتر سرمایه‌های نقدی خارجی هستند که شامل طلای پولی، ارز خارجی و سرمایه‌های دارای حق برداشت مخصوص می‌شوند. این سرمایه‌ها در اختیار بانک مرکزی روسیه و دولت قرار دارند.

در ماه جاری بانک مرکزی روسیه گزارش داد که سهم دلار آمریکا در ذخایر خارجی این کشور به کمترین حد ممکن رسیده است و 100 میلیارد دلار آن به یورو، ین ژاپن و یوآن چین تبدیل شده است. این اقدامات در راستای یک سیاست دولت برای حذف وابستگی به دلار صورت گرفته است.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند