راهکارهای تامین آب تهران در تابستان

راهکارهای تامین آب تهران در تابستان

قائم‌مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران از ۳ سناریو برای تامین آب تهران خبر داد و گفت: سه سناریوی سبز یا نرمال، زرد و قرمز تبیین شده است که در شرایط مختلف از آن استفاده می‌شود.

منوچهر نوذری‌پور، با اشاره به اینکه برنامه مدیریت مصرف آب را با اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی پیاده خواهیم کرد، گفت: برای تأمین آب تهران 3 سناریو تبیین شده که براساس شرایط پیاده‌سازی خواهد شد، بنابراین مشترکان و مردم با توجه به کاهش بارش‌ها باید توجه کنند که در این شرایط بهترین روش برای مقابله با کم‌آبی مدیریت مصرف است.

به گزارش تجارت‌نیوز، نوذری‌پور خاطرنشان کرد: خوشبختانه بارندگی‌های اخیر باعث شد تا ذخیره برف در تهران افزایش یابد و قطعا با آب شدن برف‌ها شرایط ذخیره پشت سدها بهتر خواهد شد، پس در حال حاضر همان شرایط سناریوی سبز و نرمال را سپری می‌کنیم.

قائم‌مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران افزود: قطعا با کاهش بارها سناریوی زرد باید پیاده شود که همانا کاهش 15 درصدی مصرف از سوی مشترکان باید اعمال شود.

به گفته وی، سناریوی قرمز نیز زمانی رخ می‌دهد که در فصل تابستان مصرف آب به شدت بالا برود، بنابراین باید مدیریت مصرف بیش از این عدد ۱۵ درصد باشد.

نوبت‌بندی آب در سال ۸۰ مصرف را کاهش نداد

نوذری‌پور در پاسخ به این سؤال که با توجه به کاهش 50 درصدی بارش‌ها و ورودی آب به سدهای پنج‌گانه تهران آیا جیره‌بندی و یا نوبت‌بندی آب مثل سال 80 می‌تواند برای مشترکان تهرانی انجام شود، گفت: هیچ برنامه‌ای برای جیره‌بندی آب نداریم، چرا که اجرای این برنامه عوارض‌هایی دارد، بطوریکه نوبت‌بندی آب در سال 80 کاهش مصرف را در پی نداشت و مشکلاتی برای شبکه آب ایجاد کرد.

وی با تاکید بر اینکه امیدواریم بارش‌ها در ماه‌های آتی مجددا صورت گیرد، اظهار داشت: آب تهران در حال حاضر حدود 70 درصد از آب‌های سطحی و مابقی از منابع زیرزمینی تامین می‌شود که البته در برخی مواقع عدد تامین آب از منابع سطحی به 75 درصد هم رسیده است.

به گفته وی، هر زمان که بارش‌ها و وضعیت آب پشت سدها مناسب بوده، استفاده از منابع سطحی افزایش می‌یابد.

قطع آب مشترکان پرمصرف مصوبه مجلس ندارد

نوذری‌پور در پاسخ به این سوال که آیا در فصل تابستان اگر وضعیت منابع سطحی آب تهران مناسب نباشد، برنامه قطع آب مشترکان پرمصرف اجرا خواهد شد، گفت: به هر حال قطع آب مشترکان پرمصرف توسط مجلس به تصویب نرسیده است و سری قبل توسط شورای تامین استان مجوز آن به شرکت آب و فاضلاب داده شده بود.

وی افزود: به هر حال در برخی کشورهای پیشرفته نیز وقتی وضعیت بارش‌ها و منابع آب خوب نباشد، جریمه‌هایی برای برخی مصارف غیرضرور اعمال می‌شود.

 

منبع: فارس

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند