راهکار اساسی توسعه صادرات واقعی کردن نرخ ارز است

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران واقعی‌سازی و به دنبال آن یکسان‌سازی نرخ ارز را از راه‌های مثبت شدن تراز تجاری می‌داند.

راهکار اساسی توسعه صادرات واقعی کردن نرخ ارز است

محمدرضا نجفی منش، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در گفت‌وگویی با اشاره به راه‌های مثبت شدن تراز تجاری کشور گفت: «اولین راهکار توسعه صادرات، واقعی کردن نرخ ارز است؛مادامی‌که نرخ ارز را به صورت فشرده نگه داریم این تصمیم به سود واردات و به ضرر صادرات تمام خواهد شد. بنابراین باید نرخ ارز واقعی شود و از سویی سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز به سرعت اجرایی شود.»

به گزارش تجارت‌نیوز، او ادامه داد: «راهکار دیر فراهم کردن زمینه رقابتی کردن تولیدات کشور است؛ بدین منظور باید نرخ سود تسهیلات بانکی کاهش یابد. زمانی که تسهیلات با بهره ۲۴ درصد به تولید اختصاص می‌یابد،معلوم است که هزینه تولید بالا می‌ماند. این گران تمام شدن تولید سبب می‌شود که محصول تولیدی ایران در رقابت با انواع مشابه خارجی که مثلا با بهره ۲ درصدی تولید شده است، قادر به رقابت نباشد.»

نجفی منش عنوان کرد: «در مرحله بعدی باید برای صادرات یارانه در نظر گرفت؛ به طور مثال دولت ترکیه به تولیدکنندگانش تا ۸۰ درصد از هزینه شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی را پرداخت می‌کند. این موضوع برای تشویق صادرکنندگان بسیار موثر است. از سویی برای توسعه صادرات یارانه در نظر می‌گیرند.»

او بیان کرد: «از طرف دیگر معمولا زمانی که مسئولان و مقامات عالی‌رتبه به کشوری سفر می‌کنند به همراه خود یک تیم از بخش‌خصوصی همراه می‌کنند که این افراد بتوانند موقعیت‌های صادراتی بسازند.»

این عضو هیات نمایندگان تهران گفت: «نهایتا فعالیت رایزن‌های بازرگانی در سفارتخانه‌های کشورهای هدف به کمک صادرات می‌آید. اگر همه این اصول در کشور ما اجرایی شود و از سویی کالاهایی که صادر می‌شود،دیگر وارد نشود، تراز تجاری مثبت و با ثباتی خواهیم داشت.»

 

منبع: خبرآنلاین

این مطلب را به اشتراک بگذارید