کد خبر: 127917

رشد پنجاه درصدی صادرات ذخایر معدنی کشور بعد از برجام

نبود شناخت داخلی از جایگاه معدن در اقتصاد جهانی باعث ابهامات زیادی در الگوی توسعه صنعت معدن کشور شده و موانع قانونی و حقوقی فراوانی را ایجاد کرده که تنها نتیجه آن به حاشیه راندن معادن در رقابت با دیگر رقبای خارجی شده است. محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران درباره آینده معادن ایران در

سرویس گزیده‌ها -

نبود شناخت داخلی از جایگاه معدن در اقتصاد جهانی باعث ابهامات زیادی در الگوی توسعه صنعت معدن کشور شده و موانع قانونی و حقوقی فراوانی را ایجاد کرده که تنها نتیجه آن به حاشیه راندن معادن در رقابت با دیگر رقبای خارجی شده است.
محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران درباره آینده معادن ایران در سال جاری گفت:‌ پس از برجام، ورود به بازار خارجی برای عرضه برخی تولیدات بخش معدن، خصوصا فلزات با رشد اقتصادی قابل توجهی روبه رو شد.
وی ادامه داد:‌ در مقایسه آمار تولید ۶ ماهه دوم سال ۹۵ نسبت به سال گذشته آن،‌ سنگ مس ۳۱میلیون و ۷۰۹هزار و ۲۲۸تن و با رشد ۲۳٫۷۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل و سنگ‌آهن با ۲۷ میلیون و ۱۲۷ هزار و ۸۴ تن با رشد ۴۸٫۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل و زغال‌سنگ با یک‌میلیون و ۲۹۰هزار تن و ۲٫۸درصد رشد نسبت به مدت سال قبل همراه شد.
عضو اتاق بازرگانی تهران افزود: مقدار صادرات در بخش معدن طی ۶ ماهه سال ۹۵، ۱۲۳هزار و ۲۵۱هزار تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵۴٫۷ درصد رشد داشته و از نظر ارزشی نیز این حجم صادرات دارای ارزش ۵۸۲٫۱ میلیون دلار بوده که با رشد ۵۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه بوده اما در باره وضعیت معدن و صنایع معدنی در همین مدت باید گفت که وضعیت بخش معدن در مقایسه با دیگر صنایع نسبتاً مناسب و رو به رشد است.
وی درباره نیازهای این صنعت نیز اضافه کرد: درک جایگاه اقتصاد معدن از سوی سیاست گذار،‌ میتواند مسیر توسعه،‌ رشد پایدار،‌ اشتغالزایی،‌ صادرات و جلوگیری از خام فروشی را در بر داشته باشد بنابراین اولویت پیشرفت این بخش در گرو تکمیل زیرساخت هایی نظیر راه،‌ حمل و نقل،‌ حمایت بانکی و … است.
بهرامن با انتقاد از وضعیت فعلی معادن کشور خاطر نشان کرد: نبود شناخت داخلی از جایگاه معدن در اقتصاد جهانی باعث ابهامات زیادی در الگوی توسعه صنعت معدن کشور شده و موانع قانونی و حقوقی فراوانی را ایجاد کرده که تنها نتیجه آن به حاشیه راندن معادن در رقابت با دیگر رقبای خارجی است.
به گزارش آنا،عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران بیان کرد: ارزش معادن ایران خارج از تصور است اما اکنون ارزش ذخایر معدنی حدود ۷۰۰ میلیارد دلار برآورد شده اما پس از اکتشافاتی که در بخش های طلا،‌ زغال سنگ،‌ آلومینیوم و حتی فولاد شده است،‌ احتمالا این رقم به میزان ۲ برابر یعنی ۱۴۰۰ میلیارد دلار می‌رسد.

گزیده‌های وب

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.53)
1333.7
6.99
مثقال طلا (%0)
608100
0
سکه امامی (%0)
1502500
0
دلار (%0)
4434
0
یورو (%0)
5572
0
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.