موضوعات داغ:
در بهار امسال صورت گرفت؛

رشد ۲۷ درصدی معاملات اوراق بدهی در بورس

رشد ۲۷ درصدی معاملات اوراق بدهی در بورس

در بهار امسال تعداد ۱۹میلیون برگه اوراق بدهی به ارزش ۱۸ هزار و ۵۹۷ میلیارد ریال در بورس دادوستد شده است که نسبت به مدت مشابه پارسال به ترتیب ۲۷ و ۲۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در بهار امسال تعداد ۶۲ میلیارد و ۲۱۹ میلیون سهم و حق‌تقدم به ارزش ۱۵۷ هزار و ۶۵۸ میلیارد ریال در ۳ میلیون و ۵۷۷ هزار و ۷۴۷ دفعه طی ۵۹ روز معاملاتی مورد معامله قرار گرفته است.

همچنین بررسی معاملات بازار سهام به تفکیک بازار نشان می‌دهد در این مدت ۳۷ میلیارد و ۳۸۳ میلیون سهم به ارزش ۸۳ هزار و ۱۸۴ میلیارد ریال در یک میلیون و ۵۹۳ هزار و ۲۰۳ نوبت در بازار اول؛ ۲۲ میلیارد و ۹۴۱ میلیون سهم به ارزش ۵۳ هزار و ۹۰۴ میلیارد ریال در یک میلیون و ۹۶۹ هزار و ۷۹۴ نوبت در بازار دوم؛ ۱۹ میلیون سهم به ارزش ۱۸ هزار و ۵۹۷ میلیارد ریال در ۴۷۶۲ نوبت در بازار بدهی؛ یک میلیارد و ۶۹۷ میلیون سهم به ارزش ۳۰ میلیارد ریال در ۷۹۷ نوبت در بازار مشتقه و ۱۸۰ میلیون واحد از صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش ۱۹۴۲ میلیارد ریال در ۹۱۹۱ نوبت مورد معامله قرار گرفته است.

این گزارش می افزاید: شاخص کل نیز که معاملات امسال بورس را از ارتفاع ۷۷ هزار و ۲۳۰ واحد آغاز کرده است در پایان خردادماه به رقم ۷۸ هزار و ۷۳۶ واحد رسید که حکایت از ثبت رشد ۱۵۰۶ واحدی و ۲ درصدی در سه ماه گذشته دارد. شاخص بازار اول نیز در این مدت با ۲۲۳ واحد افت و شاخص بازار دوم با ۱۰۴۳۷ واحد رشد مواجه شده‌اند.

همچنین در سه ماه گذشته بازار سرمایه ۵۹ روز معاملاتی را پشت سر گذاشته که از این تعداد شاخص بورس ۴۰ روز را مثبت بوده که این آمار در ۶۱ روز معاملاتی مدت مشابه سال گذشته ۲۵ روز مثبت برای شاخص بورس بوده است.

افزون بر این؛ تعداد ۲۳۷ نماد معاملاتی نیز در این مدت در بورس بازگشایی و ۲۳۰ نماد متوقف شده که این آمار در مدت مشابه سال ۹۵ به ترتیب ۲۵۷ و ۲۵۲ نماد بوده است.

از سوی دیگر در سه ماه نخست امسال بالغ بر ۱۵ هزار و ۵۶میلیارد و ۵۶۸میلیون ریال افزایش سرمایه در بورس اوراق بهادار انجام شده که از این میزان ۵هزار و ۶۵۱میلیارد ریال از طریق جایزه و ۹هزار و ۴۰۵میلیارد و ۵۶۸ میلیون ریال از طریق حق تقدم بوده است.

همچنین در بهار امسال تعداد ۱۹میلیون برگه اوراق بدهی به ارزش ۱۸ هزار و ۵۹۷ میلیارد ریال در بورس دادوستد شده است که نسبت به مدت مشابه سال ۹۵ از نظر تعداد و ارزش به ترتیب ۲۷ و ۲۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند