رشد ۳.۶ برابری ارزش بازار فرابورس در سال ۲۰۱۹

رشد ۳.۶ برابری ارزش بازار فرابورس در سال ۲۰۱۹

فدراسیون بورس‌های آسیایی-اروپایی گزارش سال ۲۰۱۹ بورس‌های عضو را منتشر کرده که بر اساس آن ارزش بازار فرابورس ایران در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال قبل ۳.۶ و درآمد کل فرابورس نیز ۲.۵ برابر شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، طبق گزارش عملکردی سالانه این فدراسیون که به منظور تجزیه و تحلیل مالی بورس‌های عضو فیاس منتشر می‌شود، ارزش معاملات فرابورس ایران در سال ۲۰۱۹ معادل ۴۲ میلیون و ۶۶۹ هزاریورو بوده است که نسبت به سال پیش از آن، ۲۳ درصد رشد را نشان می‌دهد.

همچنین در دسته‌بندی بورس‌های عضو فیاس بر اساس تعداد معاملات انجام شده در این سال، فرابورس ایران با ثبت رقم ۵۵ میلیون و ۲۶۸ هزار و ۹۲۳ معامله و رشد ۲.۲۳ برابری نسبت به سال قبل، در جایگاه دوم قرار گرفته است.

در بین بورس‌های عضو فیاس بر اساس تعداد معاملات که به کوچک، متوسط و بزرگ تقسیم می‌شوند، فرابورس ایران باتوجه به رشد چشمگیر در سال ۲۰۱۹ توانسته در دسته بورس‌های بزرگ که رکورد معاملاتشان بیش از ۵ میلیون در سال است، قرار بگیرد.

از سوی دیگر فرابورس در دسته‌بندی بورس‌های بزرگ، دارای کمترین تعداد کارکنان است و در سال ۲۰۱۹ موفق به کسب رتبه دوم در تعداد معاملات به ازای کارکنان شد.

در همین حال، کسب سود به ازای کارکنان در فرابورس ایران بالاتر از میانگین گروه بورس‌های بزرگ بوده و نسبت به سال ۲۰۱۸ معادل ۲.۳۷ برابر شده؛ بدین ترتیب فرابورس عمدتا در تمامی اندیکاتورهایی که در آنها پارامتر ارزش‌ها باتعداد کارکنان مقایسه شده، عملکرد بهتری را نسبت به میانگین کسب کرده است.

رشد ۹.۳ درصدی حاشیه سود فرابورس

در سال ۲۰۱۹ بورس‌های عضو فیاس جمعا سودی بالغ بر ۱۲۵ میلیون یورو کسب کردند که حدود ۷۴ درصد آن توسط گروه بورس‌های بزرگ محقق شد و در این میان فرابورس ایران با ثبت رقم بیش از ۳۴ میلیون یورو، ۱۱ درصد بیشتر از میانگین گروه، سود کسب کرده است.

از سوی دیگر در حالی که در سال ۲۰۱۹ حاشیه سود بورس‌های گروه کوچک و متوسط نسبت به سال ۲۰۱۸ کاهش یافته است؛ در در دسته بورس‌های بزرگ، حاشیه سود به طور میانگین ۹ درصد افزایش یافت و افزایش حاشیه سود فرابورس ایران با ثبت رشد ۹.۳ درصدی، بالاتر از میانگین گروه بوده است.

علاوه بر این در سال ۲۰۱۹ فرابورس ایران بیش از ۳۴ درصد درآمد بورس‌های گروه بزرگ را که شامل سه بورس است محقق کرده است.

گفتنی است در سنجش اختلاف میان سود کسب شده و هزینه‌های صورت گرفته، فرابورس ایران حاشیه سود قابل توجهی معادل ۶۹.۳۳ درصد به دست آورده و از این نظر در جایگاه سوم بورس‌های عضو فیاس قرار داده است.

آذرماه امسال اعلام شد، بورس اوراق بهادار تهران برای نخستین بار به ریاست کمیته کاری فدراسیون بورس‌های آسیایی و اروپایی (FEAS) انتخاب شد. در نشست کمیته کاری، با توجه به پایان دوره ریاست دو ساله بورس اردن، انتخابات برای رئیس جدید این کمیته به مدت دو سال آینده انجام شد که پس از رای‌گیری، بورس تهران به اتفاق رای به عنوان رئیس کمیته کاری این فدراسیون برگزیده شد.

خرین اخبار بورس را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند