رشد 30 درصدی تولید روغن زیتون در کشور

رشد 30 درصدی تولید روغن زیتون در کشور

مجری طرح زیتون معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: امسال تولید روغن زیتون در کشور نسبت به پارسال بیش از 30 درصد افزایش یافت و ‫به 7100 تن رسید.

مجری طرح زیتون معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: امسال تولید روغن زیتون در کشور نسبت به پارسال بیش از 30 درصد افزایش یافت و ‫به 7100 تن رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، از وزارت جهاد کشاورزی، «رحمت‌الله پریچهر» افزود: پارسال حدود 5300 تن روغن زیتون در کشور تولید شد‫.

وی تولید روغن زیتون را از سیاست‌ها و برنامه‌های مهم وزارت جهاد کشاورزی برای تامین نیاز کشور عنوان کرد و ادامه داد امسال در پی افزایش تولید روغن زیتون، واردات این محصول 2 هزار تن کاهش یافت‫.

به گفته وی، هم‌سو با سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی، امسال باغداران به سمت افزایش تولید روغن رفتند و 45 درصد دانه زیتون تولیدی کشور به روغن و بقیه به کنسرو تبدیل شد‫.

امسال 100 هزار تن میوه زیتون تولید شد

مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی، مهمترین هدف از اجرای طرح توسعه و اصلاحات باغ‌های زیتون را افزایش تولید روغن با کیفیت عنوان کرد‫ و افزود: امسال بیش از یکصد هزار تن میوه زیتون تولید شد؛ در حالی که پیش‌بینی ما 90 هزار تن بود‫.

پریچهر اعلام کرد سرانه مصرف روغن زیتون در ایران به حدود 180 گرم برای هر نفر رسیده اما در کشورهای اروپایی تا 11 کیلوگرم است‫.

وی اضافه کرد: روغن زیتون ایران به دلیل شرایط اقلیمی از کیفیت خوبی برخوردار است و 60 درصد ارقام مانند رقم زرد و رقم روغنی، بومی کشور است‫.

اقدام‌های بین‌المللی

پریچهر یادآوری کرد ایران در سال 2018 به طور رسمی عضو شورای بین‌المللی زیتون شد و برای توسعه همکاری با این نهاد بین‌المللی و انتقال دانش و تجربیات آن، امسال با حضور دو کارشناس اسپانیایی یک کارگاه آموزشی چهار روزه را در قزوین برای محققان زیتون، باغداران و مدیران به صورت علمی و عملی برگزار کرد‫.

وی از معرفی آزمایشگاه موسسه ملی استاندارد، آزمایشگاه سازمان غذا و دارو و ایستگاه تحقیقات رودبار به شورای بین‌المللی زیتون خبر داد و ادامه داد: آزمایشگاه‌ها در حال گذراندن مراحل اخذ مرجعیت بین‌المللی برای انجام آزمایش‌های مربوط به کنترل کیفیت روغن زیتون هستند.

«در ارزیابی حسی روغن زیتون برای تعیین کیفیت، ایستگاه تحقیقات رودبار مراحل اخذ مرجع بین‌المللی شدن را طی می‌کند»‫.

در سال 1396 به دلیل سرمازدگی و تنش‌های آب و هوایی، کمتر از 85 هزارتن میوه زیتون در سطح 55 هزار هکتار تولید شد که نسبت به سال پیش از آن 11 هزار تن کاهش داشت.

طبق آمارها در سال 95 حدود 96 هزار تن میوه زیتون در کشور تولید و 35 تا 40 درصد آن به روغن زیتون تبدیل شد.

میانگین جهانی عملکرد تولید زیتون در هر هکتار 1700 کیلوگرم است در حالی که در بیشتر باغ‌های زیتون کشور عملکرد تولید تا 2100 کیلوگرم در هکتار برآورد می‌شود.

42 کارخانه روغن‌کشی و هشت هزار کارگاه تولیدی کنسروی در مناطق زیتون خیز کشور از جمله زنجان، قزوین و گیلان فعال است.

اکنون در 26 استان کشور زیتون کشت می‌شود و بیش از 50 درصد ارقام زیتون کشت شده در ایران، روغنی است؛ البته بخشی از ارقام زیتون دو منظوره است به طوری که می‌توان علاوه بر استفاده از دانه، روغن آن را نیز استحصال کرد.

همچنین انتقال «ژرم پلاسم زیتون» از کلکسیون شورای بین‌المللی زیتون و روغن زیتون با هدف اصلاح نژاد کیفیتی، شناسائی و طبقه‌بندی انواع ارقام روغن زیتون ایرانی در دستور کار معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند