مروری بر روزنامه‌های دوشنبه 8 مرداد ماه سال 1397

روایت مطبوعات از مقصران دلار ۱۱ هزار تومانی

روزنامه مردم‌سالاری، تیتر «عبور آسان سکه از مرز چهار میلیون تومان» را برای گزارش خود انتخاب کرده و می‌نویسید: سکه در یک روز با پرش 400 هزار تومانی، به چهار میلیون و یکصد و پنجاه هزار تومان در بازار تهران رسید.
روایت مطبوعات از مقصران دلار ۱۱ هزار تومانی

روز گذشته نرخ دلار در کشور رکوردشکنی‌های تاریخی خود را ادامه داد و به بالای ۱۰ هزار تومان رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، مهم‌ترین خبر اقتصادی مطبوعات کشور در صبح امروز را می‌توان به رکوردشکنی تاریخی دلار اختصاص داد. هر چند که نباید از خبر دستگیری شهرام جزایری در بار عدس واقع در مرز بازرگان غافل شد.

روزنامه همشهری با تیتر «رد پای پول‌های مخرب درسقف‌شکنی دلار» در تحلیل خود این اعتقاد را دارد که نقدینگی ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومانی روز گذشته بار دیگر باعث ایجاد التهاب در بازار ارز و طلا و سکه شده است.

اشاره این روزنامه به آمار منتشر شده در مورد میزان نقدینگی کشور است که بانک مرکزی آن را بیش از ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد گرده بود. این روزنامه همچنین پیامدهای افزایش نرخ ارز را بر روی ساییر بازارها بررسی می‌کند.

روزنامه مردم‌سالاری، تیتر «عبور آسان سکه از مرز چهار میلیون تومان» را برای گزارش خود انتخاب کرده و می‌نویسید: سکه در یک روز با پرش ۴۰۰ هزار تومانی، به چهار میلیون و یکصد و پنجاه هزار تومان در بازار تهران رسید.

مردم‎‌سالاری در تحلیل خود به دلار ۴۲۰۰ تومانی انتقاد می‌کند و در ادامه می‌نویسد: کارشناسان و تحلیلگران بازار ارز معتقد بودند همین که بانک مرکزی دیگر صرافی‌ها را از معاملات دلار ممنوع کرده و بازار ارز را امنیتی و به رسمیت نمی‌شناسد، به زودی می‌تواند التهابات ارزی را در شرایطی که معاملات غیرشفاف و زیرزمینی انجام می‌شود، تشدید کند.

این روزنامه در بخش دیگری از تحلیل خود می‌گوید: درخصوص عوامل خارجی باید گفت قیمتی که هر اونس طلای جهانی دارد نشان‌دهنده این است که نوسانات آنها نرمال است و تجارت بین‌الملل نمی‌تواند دلیل ایجاد التهاب در بازار ایران باشد.

روزنامه قانون اما نرخ سکه و ارز را متفاوت‌تر از سایر روزنامه‌ها نوشته است و می‌گوید: روز گذشته قیمت دلار در یک فرآیند صعودی از مرز ۱۱ هزار تومان عبور کرد و سکه تمام بهار آزادی نیز تا قیمت ۴ میلیون و ۳۷۰ هزار تومان رسید.

این روزنامه که با تیتر « التهاب یک شـایعه» به موضوع بازار ارز پرداخته، روایت خاص خود از دلیل بالا رفتن نرخ ارز را دارد.

قانون در همین زمینه می‌نویسد: دریافتیم که ماجرا از یک شایعه شروع شده،شایعه‌ای که به گفته صاحبان صرافی‌ها خواب را از سر آن‌ها پرانده و چنین فاجعه‌ای را در بازار ارز آفریده است. ماجرا از این قرار بود که ظاهرا دو روز پیش زمزمه‌هایی مبنی بر تزریق ارز در بازار پیچیده بود. طبق گفته فعالان بازار ارز خبرهایی به آن‌ها رسیده بود که با تغییر ریاست بانک مرکزی و حضور رییس کل جدید قرار است مقدار قابل توجهی ارز به بازار تزریق شود.

سکه بیش از یک میلیون تومان حباب دارد.

این روزنامه ادامه می‌دهد: همین زمزمه‌ها صرافان و دلالان را در این بازار به تکاپو انداخت و در جلسه‌ای که میان فعالان این بازار و دلالان تشکیل شد، تصمیم گرفتند که نرخ ارز با سرعت بیشتری روند روبه رشد به خود بگیرد تا در هنگام تزریق ارز به بازار این دلالان باشند که بتوانند در تعیین نرخ ارز تاثیر ویژه بگذارند. از گفته‌های فعالان بازار ارز این طور برمی‌آمد که طبق تصمیم‌گیری نهایی قرار بر این شده که نرخ دلار تا اندازه‌ای افزایش پیدا کند که پس از تزریق ارز به ۸۰۰۰ تومان برسد.

اما روزنامه وطن امروز که با تیتر «کمدی اقتصادی» به این موضوع پرداخته، به نقل از رئیس اتحادیه طلا و جواهر می‌گوید که سکه بیش از یک میلیون تومان حباب دارد. این روزنامه همچنین قیمت سکه را ۴ میلیون و ۳۲۱ هزار تومان و دلار را بیش از ۱۱ هزار تومان می‌داند.

وطن امروز به دو دیدگاه متفاوت سیف و همتی درباره نوسانات ارزی اشاره می‌کند. این روزنامه در تحلیل خود اینگونه روایت می‌کند که سیف التهابات ارزی را ناشی از عوامل خارجی دانسته، در حالی که همتی این التهابات را بیشتر داخلی می‌داند که ریشه در اجرای سیاست‌های اشتباه است.

اما رئیس اتحادیه طلا و جواهر در گفتگو با وطن امروز می‌گوید: برخی عوامل درونی و بیرونی دست به دست هم داده‌اند تا این شرایط را رقم بزنند. امیدوارم این شیطنت‌کنندگان سر عقل بیایند.

وی در پاسخ به سوال وطن امروز که شیطنت‌کنندگان دلالان هستند یا گروه‌های قدرت، می‌گوید: در این ایام مشاهده کرده‌ایم که بخشی از دلالان حتی ضرر داده‌اند تا بازار را ملتهب نگه دارند، آنچه مشهود است اینکه برخی برای ایجاد چنین فضایی هزینه کرده‌اند. وی در توضیح عوامل داخلی برای افزایش قیمت سکه می‌گوید: تصمیمات آنی که در ماه‌های اخیر در رابطه با سکه و ارز گرفته شد، تغذیه نشدن بازار ارز، عدم تک نرخی کردن ارز و نرساندن ارز به مقاصد واقعی وارداتی باعث شده شاهد این اتفاقات باشیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز