تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پشت پرده یک عرضه اولیه / عرضه اولیه اپال برای جبران زیان‌های یک بانک؟

پشت پرده یک عرضه اولیه / عرضه اولیه اپال برای جبران زیان‌های یک بانک؟

بر اساس گزارش منتشر شده در سامانه کُدال، شرکت اپال کانی پارس متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان است. سوال اینجاست که آیا هدف از این عرضه اولیه برای بهبود زیان انباشته بانک پارسیان است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، چهارشنبه هفته گذشته (ششم اسفند) نماد اپال با تمام حواشی که درباره بورس و شرایطش وجود داشت عرضه اولیه شد. این نماد به عقیده کارشناسان در زمان مناسبی عرضه نشد، زیرا بازار شرایط خوبی نداشت و نیاز اصلی آن را نقدینگی می‌دانستند و این زمان را برای این عرضه اولیه مناسب نمی‌دانستند.

با این حال این نماد با تمام مسائل حاشیه‌ای عرضه شد که عرضه اولیه نسبتا سنگینی هم بود و با انتقادهای زیادی همراه شد. نتیجه این انتقادها و شرایط بازار، مشارکت ۲/۷ میلیون نفری سهامداران در خرید این عرضه اولیه بود که قبل از عرضه نماد «اپال»، در آخرین عرضه یعنی عرضه اولیه «کزغال»، میزان مشارکت به حدود سه‌میلیون و ۸۰۰ نفر رسیده بود.

با توجه به اطلاعیه منتشر شده در سامانه کُدال، مالکیت ۱۰۰ درصدی نماد اپال (شرکت اپال کانی پارس)  در اختیار شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان است. بر اساس این گزارش سود حاصل از فروش سهام اپال برای شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان معادل هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است. از سوی دیگر با منتشر شدن خبر عرضه نماد اپال در بورس، در روزهای پایانی هفته گذشته نمادهای شاخص‌ساز با کمی حمایت همراه شدند. کارشناسان این حمایت از بازار را نتیجه منتشر شدن عرضه اولیه می‌دانستند.

حال سوال اینجاست که چرا نماد «اپال» که عرضه اولیه نسبتا سنگینی هم بود، با توجه به شرایط حاکم بر بازار سرمایه و سیر نزولی شاخص عرضه اولیه شد؟

بر اساس صورت مالی منتشر شده شرکت پارسیان مربوط به شش ماهه منتهی به پایان شهریور سال جاری، پارسیان سه هزار و ۹۴۷ میلیارد تومان زیان انباشته دارد. بر اساس گزارش درباره زیان انباشته پارسیان در سایت تجارت‌نیوز، بدهی پارسیان درست به اندازه دارایی آن یعنی ۱۲ درصد رشد کرده است.

بنابر گزارش منتشر شده از سوی شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان، با سودی که حاصل از فروش سهام اپال به دست می‌آورد شاید بتوان گفت هدف از این عرضه در این بازار نزولی جبران برخی از زیان‌های این شرکت باشد.

نکته قابل توجه درباره شرکت پارسیان انجام مزایده در بهمن ماه است که قبل از اینکه خبر از قطعی شدن عرضه نماد اپال در بورس شود، شرکت پارسیان قصد داشت ۱۰۰ درصد از کل سهام شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان (سهامی خاص) را یکجا و از طریق مزایده به‌صورت ۱۰۰ درصد نقد به بالاترین قیمت پیشنهادی واگذار کند اما این مزایده بر اساس اطلاعیه منتشر شده در سامانه کدال به نتیجه نرسید.

بر اساس این شواهد، آیا شرکت پارسیان به دنبال کسب درآمد و جبران قسمتی از زیان خود از طریق خرید و فروش عرضه اولیه اپال در بورس بوده است؟

آخرین اخبار بازار سهام را در صفحه بورس دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند