ساخت پتروشیمی با سرمایه گذاری روسیه چقدر جدی است؟ – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : پیش‌بینی بازار مسکن در نیمه دوم سال/ وقت خرید خانه است؟

ساخت پتروشیمی با سرمایه گذاری روسیه چقدر جدی است؟

موضوع ساخت پتروشیمی با سرمایه گذاری روسیه چندی پیش با سخنان علی اکبر رائفی‌پور مورد توجه قرار گرفت. حالا عضو‌ کمیسیون انرژی مجلس هم به موضوع اشاره کرده و آن را محتمل دانسته است.

به گزارش تجارت‌نیوز،  رمضانعلی سنگدوینی، نماینده مجلس در مورد ساخت پتروشیمی با سرمایه گذاری روسیه گفت: در حال حاضر برخی مفاد و بندهای تفاهمنامه با روسیه برای سرمایه گذاری پتروشیمی روس‌ها در حال پیگیری است، بنابراین احتمال اینکه روس‌ها در کشور ما اقدام به سرمایه‌گذاری پتروشیمی و اجرای پروژه در این حوزه کنند وجود داشته و قابل توجیه است.

وی افزود: باتوجه به اینکه اصل مبنای اقتصاد استان‌های شمالی بر پایه کشاورزی است، ساخت پتروشیمی‌هایی که مواد اولیه مورد نیاز این بخش از جمله اوره و کود شیمیایی را تامین کنند، قابل توجیه است.

عضو‌ کمیسیون انرژی مجلس تاکید کرد: با احداث مجتمع پتروشیمی در استان‌های شمالی علاوه بر تامین ملزومات کشاورزان و صرفه اقتصادی؛ می‌توانیم به کشورهای شمالی از جمله کشورهای منطقه اوراسیا و حتی روسیه تبادل محصول پتروشیمی و صادرات داشته باشیم.

وی تاکید کرد: در حال حاضر در منطقه آزاد اینچه‌برون ریل داریم که در صورت راه اندازی مجتمع پتروشیمی در استان گلستان؛ با کشورهای شمالی روابط اقتصادی و تجاری داشته باشیم و این خود منجر به تحول در اقتصاد کشور خواهد شد.

اهمیت تکمیل زنجیره ارزش

سنگدوینی خاطرنشان کرد: موضوع مهم در احداث واحدهای پتروشیمی تکمیل زنجیره ارزش است، وقتی خوراک گاز داده می‌شود که محصول پتروشیمی تولید شود، باید مجوز ساخت به واحدهایی داده شود که در مسیر انتهای زنجیره و تولید محصول نهایی گام بردارند و از خام فروشی بپرهیزند.

وی با اشاره به اجرای پروژه پتروشیمی در استان گلستان تصریح کرد: سال ۸۹ کلنگ احداث یک واحد پتروشیمیایی برای تولید اوره و  آمونیاک‌ در منطقه آق قلا زده شد اما به دلیل برخی مشکلات حقوقی با وجود پیشرفت ۱۵ تا ۲۰ درصدی معلق باقی ماند، اکنون مشکلات حقوقی و قضایی رفع شده و‌ پروژه در شرف اجرایی شدن است.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه اجرای واحد پتروشیمی با لحاظ کردن الزامات زیست محیطی صورت خواهد گرفت، بیان داشت: قطعا همسایگان شمالی به محصولات پتروشیمی نیاز دارند و بازار خوبی خواهند بود، ضمن اینکه در این منطقه مسیر ریلی داریم که می توانیم تا روسیه و چین هم برویم.

منبع: ایلنا

نظرات