ایران بروکر
خبر فوری : افزایش ۲۰ درصدی یارانه‌ها/ کدام دهک‌ها مشمول طرح می‌شوند؟

سرانجام عرضه سیمان در بورس کالا چه شد؟ / ۲۷ شرکت در اولویت وصل برق

بازار مسکن

به گفته معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران، با همکاری صورت گرفته بین وزارت صمت، وزارت نیرو و بورس کالا، عرضه‌های سیمان انجام شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، سیدجواد جهرمی گفت: بنا شد وزارت صمت با وزارت نیرو همکاری کند تا برق این عرضه‌کنندگان تامین شود که وزارت نیرو امروز این موضوع را بیان و لیست این شرکت‌ها را ارائه کرد.

این مقام مسئول گفت: انشاالله هفته‌های آینده نیز عرضه‌ها ادامه می‌یابد و با توجه به تامین برق، بتوانیم عرضه‌های پایدارتری داشته باشیم (باشگاه خبرنگاران جوان).

۲۷شرکت سیمانی عرضه‌کننده در بورس کالا، در اولویت وصل برق

همچنین به گزارش اقتصادآنلاین، با توجه به تصمیمات متخذه در ستاد فرماندهی اوج بار و هماهنگی وزارت نیرو و صمت، شرکت‌های سیمانی زیر که اقدام به ارائه محصول در بازار کرده‌اند تا اطلاع ثانوی از ساعت ۲۴ الی ۸ صبح، ۷۰ درصد دیماند مصرفی و از ساعت ۸ صبح الی ۲۴ معادل ۳۰ درصد دیماند مصرفی مجاز به مصرف هستند.

براساس این اطلاعیه شرکت‌های سیمان ساوه،صوفیان، آذرآبادگان خوی، ارومیه،آبیک، فارس نو، کردستان، فیروزکوه، شمال، مازندران، درود، شاهرود، توسعه ماهان کرمان، خوزستان، سپاهان، بجنورد، تهران، دشتستان، قائن، منددشتی، خزر، اردستان، داراب، شرق، خاش، کرمان و بهبهان مشمول این اطلاعیه می‌شوند.

photo 2021 07 29 18 47 23

سیمان را به بهانه «برق» گران کردند

در همین رابطه، مجتبی یوسفی عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان این که کارخانه‌های سیمان قطع برق را بهانه‌ای برای افزایش قیمت قرار داده‌اند، گفت: این‌ها انرژی ارزان و باقی امکانات را ارزان در اختیار می‌گیرند ولی در زمان فروش، محصول خود را همتراز با دلار پای مردم حساب می کنند.

این نماینده با اشاره به تشکیل جلسه کمیسیون عمران مجلس در خصوص گرانی سیمان گفت: امروز افزایش قیمت‌ها لحظه‌ای شده است و درباره سیمان موضوعاتی در کمیسیون مطرح است.

وی به ظرفیت ۸۶ میلیون تنی سیمان در کشور اشاره کرد و افزود: آنچه در عمل تولید می‌شود، ۶۰ میلیون تن است.

عرضه کم، قیمت را بالا برد

یوسفی ادامه داد: از سال گذشته اتفاقاتی افتاد که همگی به سوءمدیریتِ دولت باز می‌گردد. ابتدا به دلیل مشکلات سوخت‌رسانی، گاز این کارخانه‌ها قطع شد که به عقیده بنده، این فقط یک بهانه بود.

وی این بهانه را منتج به افزایش قیمت سیمان دانست و افزود: با عرضه کم سیمان، میزان تقاضا را بالا بردند و در نهایت به فاصله قیمتی بین کارخانه و بازار دامن زدند.

یوسفی خاطرنشان کرد: آقایان این گونه توجیه می‌کنند که به دلیل مشکلاتِ مصرف برق و گرمای شدید هوا، مجبور به قطعِ برقِ کارخانه‌های فولاد و سیمان شدند و لذا سیمان هم کمیاب و هم گران شد.

رانت در بورس کالا

این نماینده مجلس به مقوله‌ای دیگر اشاره کرد که کمیاب شدن سیمان را از دایره توجیه خارج می‌کند.

وی با استناد به رکود شدید در بازار مسکن، از کمبودِ مصرف سیمان سخن گفت و ادامه داد: در این صورت سیمان مازاد در بازار خواهیم داشت ولی چرا بازار دچار التهاب شده است؟

یوسفی اضافه کرد: عدم برنامه‌ریزی مناسب و آئین‌نامه اجرایی برای بورس کالا اتفاق افتاد و وزارت صمت نسبت به این مساله ابراز نگرانی کرد؛ چراکه از جزئیات بورس کالا آگاهی نداشت و نگران بود این وضعیت به فضای رقابتی و شفاف کمک نکند و موجب رانت گردد و همین اتفاق هم افتاد.

این عضو کمیسیون عمران مجلس همچنین به سودهای چند هزار میلیارد تومانی که از صادرات کالاهای استراتژیک نظیر سیمان به جیب عده‌ای آن هم در شرایط بحران ارز می‌رود، اشاره کرد و گفت: این‌ها انرژی ارزان، هزینه کارگر و باقی امکانات را ارزان در اختیار می‌گیرند ولی در زمان فروش، محصول خود را همتراز با دلار پای مردم حساب می‌کنند (تسنیم).

آخرین اخبار حوزه بورس را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند