سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در نیروگاه‌های کشور

سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در نیروگاه‌های کشور

از سال 1392 تا شهریور ماه 1396 یعنی از آغاز فعالیت دولت یازدهم، 12 میلیارد و 352 میلیون دلار سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای احداث پروژه‌های نیروگاهی کلید خورد.

از سال 1392 تا شهریور ماه 1396 یعنی از آغاز فعالیت دولت یازدهم، 12 میلیارد و 352 میلیون دلار سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای احداث پروژه‌های نیروگاهی کلید خورد.

به گزارش تجارت‌نیوز، هشت میلیارد و 452 میلیون دلار از کل قراردادهای منعقد شده مربوط به بخش نیروگاه‌های حرارتی بزرگ،2 میلیارد و 644 میلیون دلار مربوط به بخش تجدیدپذیر و یک میلیارد و 258 میلیون دلار مربوط به بخش نیروگاه‌های مقیاس کوچک است.

نیروگاه‌های مقیاس کوچک یا تولید پراکنده انرژی برق به معنی تولید برق در مقیاس کوچک و در محل مصرف است. این نیروگاه‌ها به مصرف‌کنندگان این اجازه را می‌دهد که انرژی الکتریکی مورد نیازشان را تولید کرده و اضافه توان الکتریکی‌شان را به شبکه قدرت یا مصرف‌کنندگان دیگر عرضه کنند.

روند انعقاد قرارداد سرمایه‌گذاری برای احداث نیروگاه‌های جدید در کشور در سال 1394 و 1396 از رشد قابل توجهی برخوردار بود؛ این توسعه قراردادها در دو بخش نیروگاه‌های حرارتی و نیروگاه‌های تجدیدپذیر بوده است.

در دوره سال‌های 92 تا شش ماه نخست 96، 15 هزار و 444 مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی در نیروگاه‌های حرارتی بزرگ با سرمایه‌گذاران بخش غیردولتی قرارداد منعقد شده است؛ چنان‌چه زمان‌بندی‌های اشاره شده در قرارداد مبنای عمل قرار گیرد و شرایط غیرمتعارفی ایجاد نشود، انتظار می‌رود این نیروگاه‌ها به تدریج در طول برنامه ششم توسعه به مدار تولید اضافه شوند.

صرف نظر از نحوه توزیع به مدار آمدن این نیروگاه‌ها، به نظر می‌رسد که این میزان ظرفیت نیروگاهی به قرارداد منجر شده، می‌تواند پاسخگوی نیاز کشور در طول برنامه ششم توسعه باشد؛ از این رو اگر بتوان شرایط لازم برای اجرایی‌شدن این قراردادها را فراهم کرد، نباید نگران سرمایه‌گذاری در بخش تولید بود.

در خصوص روند قرارداد با نیروگاه‌های تجدیدپذیر نیز پس از ابلاغ نرخ‌های خرید برق مطابق ماده 61 قانون اصلاح الگوی مصرف در اردبیهشت 1395 و تغییر دوره قراردادها به 20 سال، انگیزه کافی برای توسعه سرمایه‌گذاری ایجاد شد و از اردیبهشت 95 که شرایط و نرخ‌های جدید ابلاغ شد، میزان سرمایه‌گذاری و ظرفیت نیروگاهی به‌صورت قابل توجهی رشد کرد.

این شرایط به گونه‌ای است که هیچ‌گونه قراردادی برای سرمایه‌گذاری جدید در سال‌های 92، 93 و 94 به امضا نرسید اما در سال 95 بیش از 922 میلیون دلار و در 6 ماه نخست امسال 2 میلیارد و 644 میلیون دلار قرارداد توسط بخش خصوصی داخلی و خارجی برای احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر به امضا رسید.

از نظر میزان ظرفیت نیز، در یک‌ونیم سال پایانی دوره مورد بررسی (یعنی سال 1395 و 6 ماه نخست 1396) بیش از یک هزار و 840 مگاوات برای توسعه ظرفیت جدید نیروگاه‌های تجدیدپذیر قرارداد منعقد شد.

در کنار نیروگاه‌های حرارتی بزرگ و تجدیدپذیرها، قراردادهای منعقد شده برای توسعه ظرفیت نیروگاه‌های مقیاس کوچک نیز با روندی مناسب در حال گسترش است و در طول سال‌های 92 تا شش‌ماه نخست امسال برای احداث بیش از 2 هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی جدید قرارداد منعقد شده است.

افزایش پنج هزار مگاواتی ظرفیت نیروگاهی کشور با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی

علاوه بر سرمایه‌گذاری‌هایی که در مرحله قرارداد است، در طول سال‌های 1392 تا شهریور 1396 بیش از پنج هزار و 138 مگاوات از محل سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی داخلی و خارجی به ظرفیت نیروگاهی کشور افزوده شده است.

این ظرفیت نیروگاهی با چهار میلیارد و 114 میلیون دلار سرمایه‌گذاری ایجاد شده که بخش غیردولتی داخلی و خارجی، در سال‌های 1392 تاکنون چهار هزار و 417 مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی بزرگ، 141 مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر و 580 مگاوات نیز به ظرفیت مولدهای مقیاس کوچک اضافه کرده است.

این ظرفیت‌ها، با سرمایه‌گذاری سه میلیارد و 555 میلیون دلار در نیروگاه‌های حرارتی بزرگ، 211 میلیون دلار در تجدیدپذیرها و 348 میلیون دلار در بخش مولدهای مقیاس کوچک ایجاد شده است.

از آغاز فعالیت دولت یازدهم تا امروز، 54 واحد نیروگاهی جدید با سرمایه‌گذاری بخش دولتی و غیر دولتی به بهره‌برداری رسیده و ظرفیت نیروگاه‌های کشور با افزایش هشت هزار مگاواتی به 77 هزار مگاوات رسیده است.

تفکیک ظرفیت به مدار آمده در این سال‌ها نشان‌دهنده این است که صنعت برق توانسته در سال 1395 بیشترین میزان از ظرفیت نیروگاهی را به شبکه برق کشور اضافه کند. البته در سال‌های 93 و شش‌ماهه 96 نیز ظرفیت قابل توجهی از نیروگاه‌ها به مدار تولید اضافه شده است.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند