کد خبر: 121034

سرمایه گذاری خارجی در بازار سرمایه ۷۸۲ درصد افزایش یافت

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: سرمایه‌گذاری خارجی در بازار سرمایه کشور در اوایل سال ۱۳۹۲ حدود یک هزار و ۳۹۷ میلیارد ریال بوده که این رقم در آذرماه امسال با ۷۸۲ درصد رشد به ۱۲ هزار و ۳۲۱ میلیارد ریال رسیده است. به گزارش ایرنا، پس از رفع تحریم ها، تمایل

سرویس اقتصاد کلان -

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: سرمایه‌گذاری خارجی در بازار سرمایه کشور در اوایل سال ۱۳۹۲ حدود یک هزار و ۳۹۷ میلیارد ریال بوده که این رقم در آذرماه امسال با ۷۸۲ درصد رشد به ۱۲ هزار و ۳۲۱ میلیارد ریال رسیده است.

به گزارش ایرنا، پس از رفع تحریم ها، تمایل اشخاص و شرکت های خارجی برای حضور در بازار سرمایه ایران با هدف خرید سهام و اوراق بهادار افزایش یافته که پیش بینی می شود با رفع کامل محدودیت های بانکی، رشد بیشتری نیز داشته باشد.
بر اساس قانون، خارجی ها می توانند پس از طی مراحل قانونی و اخذ کد معاملاتی، در داد و ستدهای بازار سرمایه مشارکت داشته باشند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه، سعید فلاح پور رئیس مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار با تشریح میزان تامین مالی از طریق بازار سرمایه، افزود: میانگین تامین مالی از طریق بازار سرمایه در پنج سال اخیر معادل ۳۹۸ هزار میلیارد ریال بوده است.
وی اضافه کرد: در مجموع از سال ۹۲ تاکنون ۲ هزار و ۸۴۶ هزار میلیارد ریال، تامین مالی از طریق بازار سرمایه انجام شده است.
فلاح پور به اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی برای توسعه بازار سرمایه و تقویت نقش آن در تامین مالی بنگاه ها اشاره کرد و گفت: همچنین سازمان بورس و اوراق بهادار نسبت به طراحی ابزارهای جدید تامین مالی، جایگزینی تامین مالی بانک محور به تامین مالی از طریق بازار سرمایه، بکارگیری سرمایه های خرد در پروژه های کلان، فرهنگ سازی و ارتقای سطح سواد مالی، توسعه بازار صکوک، توسعه بورس‌های کالایی، جذب سرمایه‌گذاری خارجی و بهبود زیرساخت‌ها، اقدام کرده است .
عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه میانگین اندازه بازار در پنج سال اخیر معادل سه بیلیارد و ۸۷۷ هزار میلیارد ریال (۳۸۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان) بوده است، گفت: این رقم از ۲ بیلیارد و ۴۴۵ هزار میلیارد ریال (۲۴۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان) در پایان سال ۱۳۹۱، تا پایان امسال به ۶ بیلیارد و ۸۸۱ هزار میلیارد ریال (۶۸۸ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان) افزایش خواهد یافت.
پیش از این، بهادر بیژنی جانشین رئیس سازمان بورس در امور بین الملل درگفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، درباره دیپلماسی بورسی و افزایش تعاملات بین المللی بازار سرمایه ایران پس از رفع تحریم ها، گفته بود: تعامل خود با نهادهای بین المللی را از پیش از اجرایی شدن برجام آغاز کردیم و بر این اساس با شماری از نهادهای بین المللی بازار سرمایه همکاری ها را افزایش دادیم.

گزیده‌های وب

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.58)
1334.4
7.64
مثقال طلا (%0)
608100
0
سکه امامی (%0)
1502500
0
دلار (%0)
4434
0
یورو (%0)
5572
0
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.