موضوعات داغ:
تجارت‌نیوز برررسی کرد:

بودجه سال 98 قرار است بیشتر صرف چه اموری شود؟

بودجه سال 98 قرار است بیشتر صرف چه اموری شود؟

براساس لایحه بودجه 98، بودجه امور رفاهی که خود شامل قسمت‌های مختلف حمایتی، توانبخشی، امداد و نجات، بیمه‌های اجتماعی و تحقیق، توسعه است، رشد 28 درصدی را تجربه کرده است.

انتشار جزئیات لایحه بودجه 98 موجی از واکنش‌ها را در بین فعالان و کنشگران در پی داشته است. بحث بر سر بودجه نهادهای مختلف، کاهش یا افزایش چشم‌گیر بودجه دستگاه‌ها، معافیت‌های مالیاتی اعطاشده به برخی نهادها و اظهار نظر در مورد میزان هزینه و درآمد دولت، از جمله موارد مهمی هستند که به‌شدت توجه کنشگران سیاسی و اقتصادی را برانگیخته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، در بخش ابتدایی بودجه 98 آمار و ارقام مربوط به بودجه اختصاص‌یافته به هر بخش مشخص شده است. به‌عنوان مثال، بودجه بخش‌های دفاعی، بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، فرهنگ و هنر و سایر بخش‌ها به تفکیک مشخص شده است.

در بخش‌های دیگری از بودجه، سهم هر دستگاه دولتی از سند دخل‌و‌خرج مشخص شده است. اما بودجه اختصاص‌یافته به هر بخش به ما کمک می‌کند تا دورنمایی کلی از بودجه داشته باشیم. در واقع ارقام زیر مربوط به بودجه دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها نیست. بلکه بودجه بخش‌های مختلف را نشان می‌دهد که ممکن است هر بخش شامل یک یا چند وزارتخانه باشد.

یکی از بخش‌هایی که جهش بسیار قابل‌توجهی به لحاظ میزان بودجه اختصاص یافته داشته، بخش مربوط به امور سلامت است. بودجه این بخش جهش 162 درصدی داشته است.

یکی از بخش‌هایی که بودجه آن کاهش یافته و بحث‌های مختلفی در فضای مجازی در مورد آن شکل گرفته، بخش دفاعی و امنیتی است. بر اساس لایحه بودجه 98، بودجه بخش دفاعی و امنیتی کشور با کاهش 16 درصدی نسبت به سال جاری به میزان 52 هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

بودجه ارتش، ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت دفاع نسبت به سال قبل به ترتیب 16، 84 و 48 درصد کاهش یافته است. این در حالی است که بودجه سپاه پارسداران انقلاب اسلامی و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا به ترتیب به میزان 25 و 29 درصد افزایش داشته است.

اما یکی از بخش‌هایی که جهش بسیار قابل توجهی به لحاظ میزان بودجه اختصاص یافته داشته، بخش مربوط به امور سلامت است. بودجه این بخش با جهش 162 درصدی از حدود 24 هزار میلیارد تومان در سال جاری به 63 هزار میلیارد تومان در سال 98 افزایش پیدا کرده است. دو قسمت اصلی بخش سلامت شامل بهداشت و درمان است که به ترتیب هر کدام رشد 55 و 242 درصدی را در بودجه سال 98 تجربه کرده‌اند.

ارقام تاثیرگذار بودجه بر زندگی خانوار که پیش از این تجارت‌نیوز منتشر کرده بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، امور رفاه اجتماعی نیز یکی دیگر از بخش‌های مهم هزینه‌های دولت را تشکیل داده که خود شامل قسمت‌های مختلف حمایتی، توانبخشی، امداد و نجات، بیمه‌های اجتماعی و تحقیق و توسعه در امور رفاه اجتماعی است.

براساس لایحه بودجه 98 ، بودجه بخش امور اجتماعی رشد 28 درصدی را تجربه کرده است. به‌نحوی که بودجه این بخش از 88 هزار میلیارد در سال 97 به 113 هزار میلیارد در سال 98 رسیده که بیشترین میزان بودجه را در میان بخش‌های مختلف به خود اختصاص داده است.

بخش قابل‌توجه افزایش بودجه امور رفاه اجتماعی مربوط به بیمه‌های اجتماعی است که بودجه آنها از 29 هزار میلیارد تومان به 34 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

بودجه امور فرهنگ، تربیت بدنی و گردشگری از آن جمله بخش‌هایی است که تفاوت چندانی با بودجه سال 97 ندارد و در حدود همان هشت هزار میلیارد تومان است.

امور مربوط به محیط زیست کمترین میزان بودجه را چه در سال جاری و چه در سال آینده دریافت می‌کند.

همچنین بودجه امور قضایی نیز با رشد حدود هزار میلیاردی روبه‌رو بوده است.

اما بودجه امور آموزش و پژوهش رشد قابل‌توجهی را تجربه کرده است. بر اساس لایحه بودجه 98، بودجه این بخش از حدود 59 هزار میلیارد تومان به 76 هزار میلیارد تومان افزایش یافته که نشان از رشد 28 درصدی دارد.

بودجه امور اقتصادی کشور نیز که شامل بخش‌های مختلف انرژی، حمل‌و‌نقل، ارتباطات و‌ فناوری اطلاعات، بازرگانی، کشاورزی، روابط کار، منابع آب، صنعت و‌ معدن و تعاون است، با افزایش اندکی به حدود 26 هزار میلیارد تومان رسیده است.

اما امور مربوط به محیط‌ زیست کمترین میزان بودجه را چه در سال جاری و چه در سال آینده دریافت کرده و می‌کند. بودجه این بخش اگرچه برای سال 98 نسبت به سال 97 رشد بسیار قابل توجهی را داشته، اما همچنان نسبت به بخش‌های دیگر بسیار ناچیز است. بودجه این بخش با رشد 51 درصدی به حدود 402 میلیارد تومان رسیده است.

در نهایت بودجه امور مسکن، عمران شهری و روستایی نیز نسبت به سال 97 تفاوت چندانی نداشته است.

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند