کد خبر: 153250

در کنفرانس جهانی آرگوس مطرح شد

سهم ۲۰ درصدی ایران از متانول تولیدی جهان در آینده

مالکان این شهرک پتروشیمی پس از برجام می‌توانند ۸ میلیارد یورو سرمایه مورد نیاز برای تکمیل فاز اول این شهرک را هرچه سریع‌تر جذب کنند.

شهرک پتروشیمی متانول مکران
سرویس بازار -

تنها سخنران مدعو ایرانی در کنفرانس Argus Petrochemical Asia 2017، در گزارش خود، ضمن ترسیم چشم‌انداز بازار جهانی متانول و بررسی چالش‌ها و فرصت‌های پیش رو، با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای احداث حداقل پنج واحد تبدیل متانول به الفین (MTO) در منطقه آزاد مکران (چابهار)، آخرین وضعیت این پروژه عظیم ملی را تبیین نمود.

به گزارش تجارت‌نیوز، رضا عبادزاده با بیان این که این شهرک پتروشیمی در مجموع سه فاز خود شامل ۱۸ طرح پتروشیمی و ۳۰ طرح پایین‌دستی خواهد بود، اظهار امیدواری کرد که مالکان طرح‌های مستقر در مکران که همگی از بخش خصوصی هستند، با روان‌تر شدن فرآیند مشارکت‌های بین‌المللی پس از برجام، بتوانند ۸ میلیارد یورو سرمایه مورد نیاز برای تکمیل فاز اول این شهرک را هرچه سریع‌تر جذب کنند.

بنابراین گزارش، وی افزود: «پیش‌بینی می‌شود، نخستین طرح این مجتمع مکران تحت عنوان متانول بدرشرق مکران در سال ۱۳۹۸ به بهره‌برداری برسد و سپس با تکمیل مراحل بعدی ساخت، مبدل به اولین GTO در کشور شود و این در حالی‌ست که چینی‌ها از چندین سال پیش، در استفاده از روش‌های غیرمرسوم تولید الفین (اعم از زغال‌سنگ و گاز: CTO & GTO) گوی سبقت را از سایر رقبای بین‌المللی خود ربوده‌اند. علیرغم تغییر بسیاری از معادلات جهانی در اثر ورود نفت و گاز شیل به عرصه تجارت جهانی، در آینده ۲۰٪ از کل متانول تولیدی در سراسر جهان متعلق به ایران خواهد بود، و در نخستین طلیعه این امر، جمهوری اسلامی ایران تا سال ۲۰۲۲ میلادی تولیدکننده حداقل ۱۵٪ از متانول جهان خواهد شد.»

گفتنی است، زیرساخت‌های سومین هاب پتروشیمی کشور که بر خلاف دو هاب پیشین (عسلویه و ماهشهر)، خارج از خلیج فارس واقع شده و دسترسی مستقیم آن به اقیانوس هند اهمیت ویژه‌ای به آن بخشیده است با سرمایه‌گذاری و اجرای شرکت توسعه پتروشیمی نگین مکران (NMPC)، از شرکت‌های زیرمجموعه شستان در حال احداث است و علمیات اجرایی خط انتقال گاز از ایرانشهر به چابهار نیز با سرمایه ۱۱ هزار میلیارد ریال، در سال جاری آغاز شده است.

کفنرانس و همایش آرگوس (Argus) یکی از معتبرترین گردهمایی‌های صنعت پتروشیمی است که همه ساله با هدف تشریک مساعی فعالان صنعت پتروشیمی برگزار می‌شود.

محورهای اصلی کنفرانس ۲۰۱۷ این موسسه، تحت عنوان Argus Petrochemical Asia 2017 که از تاریخ ۲۴ لغایت ۲۶ مرداد ماه جاری در سنگاپور برگزار گردید، متانول و آروماتیک‌ها بود.

 

منبع: عصر ایران

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.