سونامی رفتارهای نامتعارف به دلیل گرانی

سونامی رفتارهای نامتعارف به دلیل گرانی

در ماه‌های اخیر به دلیل نوسانات در بازار ارز شاهد بروز تنش‌های روانی و نارسایی‌های اقتصادی بودیم. این قضیه گاه خود را در قالب هجوم افراد به مراکز خرید نشان داد و گاه تولیدکنندگان از طریق احتکار و گرانفروشی خواستار کسب سود بیشتر بودند.

در حالی که این جو روانی ماحصل یک تفکر کاسب‌کارانه، منفعت‌طلبانه و بدون توجه به شرایط کشور است. وضعیت اقتصادی موجود افراد متمول را روز به روز ثروتمندتر و فقیران را فقیرتر می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، رئیس پلیس پایتخت درباره افزایش سرقت‌های خرد در سطح جامعه افزود: به دلیل مشکلات اقتصادی و افزایش قیمت موبایل، جرائمی همچون سرقت‌های خرد و موبایل ‌قاپی افزایش پیدا کرده است و مراجعات شهروندان درباره موبایل‌قاپی به پلیس افزایش یافته است. در شهریور سال‌جاری سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه اکنون شاهد وضع نامطلوبی با توجه به افزایش قیمت‌ها و گرانی هستیم و طبق آنچه اعلام شد، قدرت خرید جامعه ۳۰ درصد کاهش یافته است. انوشیروان محسنی بندپی افزود: در این میان اقشار کم‌درآمد و بازنشستگان بیشتر در فشار هستند و باید به دنبال همسان سازی حقوق بازنشستگان باشیم.

از دیگر تبعات نوسانات در بازار ارز و گرانی سکه می‌توان به افزایش دو برابری تعداد زندانیان مهریه اشاره کرد. سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس گفت: طبق آمار ستاد دیه چهار هزار و 281 نفر بدهکار مهریه در زندان‌ها به‌سر می‌برند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته دو برابر شده است. حسن نوروزی اظهار کرد: سال گذشته دو هزار و 500 زندانی مهریه با کمک‌های خیرین و با تلاش ستاد دیه کشور از زندان‌ها رهایی یافتند، اما امسال با نوسانات قیمت سکه شاهدیم، بیش از چهار هزار زندانی مهریه جای آنها را در زندان‌ها پر کرده‌اند که این تعداد پرونده قضائی زیبنده نظام مقدس اسلامی نیست.

در ماه‌های اخیر کارشناسان و نمایندگان مجلس برای ایجاد ثبات اقتصادی در کشور طرح‌های مختلف ارائه کردند. برای مثال ایجاد بسته حمایتی، توزیع کالابرگ و افزایش حقوق کارگران و کارمندان مطرح شد. دبیر کل خانه کارگر گفت: همان‌طور که در حال حاضر در کشور قیمت ارز شناور است، باید میزان دستمزد کارگران نیز شناور باشد.

به گزارش تسنیم، علیرضا محجوب درباره علت عدم تشکیل جلسه شورای عالی کار در تصمیم‌گیری برای افزایش حقوق کارگران متناسب با نرخ تورم موجود در کشور خاطرنشان کرد: طبق ماده 41 قانون کار، جلسه شورای عالی کار، یکبار در سال درباره میزان دستمزد کارگران تصمیم می‌گیرد، اما با توجه به شرایط موجود کشور، اکنون تقاضا داریم که این شورا دوباره تشکیل جلسه دهد تا در ارتباط با حقوق کارگران بار دیگر تصمیم‌گیری کند.

در روزهای اخیر هم یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: عامل اصلی شرایط فعلی اقتصاد، مسائل خارجی نیست، بلکه سوء‌مدیریت داخلی است و دولت باید در شیوه مدیریتی خود تجدیدنظر کند. عبدالرضا عزیزی درباره راهکارهای پیشنهادی برای بهبود شرایط اقتصادی کشور اظهار کرد: نمی‌توان با سرعت نرخ تورم و قیمت ارز را کاهش داد، بنابراین بهترین کار برای اینکه قشر آسیب‌پذیر کمتر آسیب ببیند، این است که دولت بسته حمایتی به این اقشار بدهد و همچنین باید حقوق کارمندان و کارگران را زیاد کند.

افزایش موبایل‌قاپی به دلیل افزایش قیمت

رئیس پلیس پایتخت با بیان اینکه به دلیل افزایش قیمت موبایل، موبایل‌قاپی در ماه‌های اخیر افزایش داشته است، گفت: به صاحبان خودروهایی که با دور دور کردن در خیابان‌ها اقدام به ایجاد مزاحمت برای نوامیس می‌کنند، اخطار می‌دهیم که با آنها به شدت برخورد می‌شود. حسین رحیمی با بیان اینکه جرائمی همچون خفت‌گیری افزایش نداشته است، ادامه داد: برای مقابله با موبایل‌قاپی چندین طرح دستگیری سارقان اجرا شده است و از هفته آینده نیز طرح‌های ویژه‌ای برای مبارزه با سرقت و دستگیری سارقان اجرا خواهیم کرد.

به گزارش ایلنا، او با بیان اینکه آیا افزایش موبایل‌قاپی و سرقت‌های خرد احساس امنیت را در جامعه کاهش نمی‌دهد، تصریح کرد: ما هم می‌دانیم که موبایل قاپی‌ افزایش داشته است، اما اینگونه نیست که باعث ایجاد ناامنی در جامعه شود و اگر ما هم بر این موضوع تاکید می‌کنیم، به دلیل این است که مردم مراقبت بیشتری در این زمینه داشته باشند.

سوء مدیریت و افزایش آسیب‌های اجتماعی

رئیس انجمن آسیب شناسی ایران درباره تاثیرات نوسانات در بازار ارز و افزایش جرائم خرد می‌گوید: به دلیل نوسانات در بازار ارز اقشار سطح متوسط و پایین جامعه برای امرار معاش و حل مشکلات زندگی با مشکلات متعدد مواجه هستند. کوروش محمدی می‌افزاید: به دلیل گسترش دامنه حاشیه نشینی و فقر در کلانشهرها وقوع انواع بزه در حال رشد است.

کوروش محمدی می‌افزاید: ‌برای ایجاد حداقل‌ها تلاش‌هایی ایجاد شده تا این اقشار بتوانند خود را به توانمندی حداقلی برسانند. افزایش قیمت ارز ارتباط مستقیم با فقر در جامعه ندارد، اما به شکل غیرمستقیم، التهاب‌‌های ناشی از آن به سرعت تاثیر خود را روی کالاهای اساسی، خدمات و نیازهای اولیه مردم گذاشته است. برای مثال امروز با گشت و گذار در بازار شاهد افزایش قیمت گوشت، مرغ، البسه و… به عنوان نیازهای روزمره جامعه هستیم. به گفته او تغییرات باعث افزایش قشر فقیر و ناتوان در جامعه شده است.

در این شرایط بسیاری از آسیب‌ها همچون سرقت و تکدی‌گری بیش از پیش در جامعه افزایش می‌یابد. برای مثال اگر در گذشته برای کنترل آسیب‌های ناشی از تکدی‌گری در جامعه اقدام می‌شد، اما امروز خانواده‌ها برای تامین منابع خود ناتوان هستند و همین مساله باعث تولید آسیب‌های اجتماعی می‌شود. به گفته این استاد دانشگاه بخشی از جامعه تحت تاثیر التهاب‌های ناشی از گرانی و فشارهای اقتصادی قرار گرفته‌اند. برای مثال در ماه‌های قبل به دلیل نبود شرایط مناسب اقتصادی شاهد احتکار پوشک بچه بودیم.

این در حالی است که هیچ اتفاق ویژه‌ای در حوزه ارز رخ نداده و هنوز تبعات واقعی تغییرات در زمینه ارز وارد کشور نشده است، بلکه به دلیل نبود توازن در سیاست‌های خارجی فقط تاثیرات روانی آن را شاهد بودیم. این مساله نشان دهنده نبود مدیریت مناسب در ساختارها، مقاوم سازی، نهادینه سازی جامعه و اتخاذ نکردن تدابیر دستگاه‌های متولی خدمات در جامعه است. به گفته او وجود نارسایی در زمینه اقتصادی با کمترین التهاب روانی در سطح بین‌المللی، نتیجه آن در عمق رفتارهای اجتماعی مردم بروز می‌کند.

به گفته او برای مهار شرایط نامناسب اقتصادی باید به سمت تقویت ساختارهای اجتماعی و مدیریت رفت، چون ساختار مدیریتی کنونی یک ساختار گذرا برای رفع تکلیف است. رئیس انجمن آسیب شناسی ایران تاکید می‌کند: نوع مدیریت اعمال شده در کشور قدرت پیش بینی و آینده پژوهی ندارد. به گفته او در شیوه مدیریت کنونی در لحظه تصمیم‌گیری می‌شود و این تصمیمات عمدتا احساسی، هیجانی و کارشناسی نشده است. محمدی تاکید می‌کند: برای مهار آسیب‌ها، کنترل اجتماعی، نوسانات و تغییرات اقتصادی جهانی و منطقه‌ای باید ساختارهای اجتماعی، ارائه خدمات و عملکردهای مدیریتی را در تمامی حوزه‌ها اصلاح کرده و به سمت مقاوم سازی و اقتدار پیش بینی کرده و پیش برد.

محمدی می‌افزاید: امروزه با افزایش هزینه‌های خدمات یک جوان نمی‌توان مَسکن تهیه کند، طبیعتا شرایط ازدواج هم ندارد. بنابراین شاهد رفتارهای خارج از عرف در جامعه هستیم. به گفته او هر گونه نوسانات اقتصادی تاثیرات کلی دارد و باید برای تمامی ابعاد جامعه برنامه‌ریزی کرد. هم‌اکنون به دلیل نوسانات در بازار ارز با افزایش آسیب‌ها روبه‌رو هستیم. در حالی که در آینده با آسیب‌های اجتماعی جدی‌تری همچون سونامی رفتارهای نامتعارف در حوزه اخلاق، رفتار و اجتماع روبه‌رو می‌شویم.

 

منبع: روزنامه آرمان

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند