تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

سیگنال جدید برای بازارها / لغو تحریم‌های ایران چقدر جدی است؟

سیگنال جدید برای بازارها / لغو تحریم‌های ایران چقدر جدی است؟

پس از درخواست چین برای لغو تحریم‌های ایران، این بار روسیه این درخواست را به صورت جدی مطرح کرده است. این اخبار درحالیست که با توجه به درخواست رئیس کل بانک مرکزی ایران از صندوق بین‌المللی پول، به نظر می‌رسد ایران منتظر اعتبار پنج میلیارد دلاری صندوق بین‌المللی پول هم است.

به گزارش تجارت‌نیوز، ساعاتی پیش وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای به تاثیر منفی تحریم‌های آمریکا بر مبارزه ایران با شیوع کرونا ویروس جدید اشاره کرده و خواستار لغو آنها شد.

طبق گزارش خبرگزاری آناتولی، وزارت امور خارجه روسیه روز دوشنبه در بیانیه‌ای درباره تاثیر تحریم‌های اعمال‌شده آمریکا بر مبارزه ایران با شیوع کرونا ویروس جدید، مطرح کرد: تحریم‌های غیرقانونی یک‌جانبه آمریکا که ماه مه سال ۲۰۱۸ به عنوان بخشی از کارزار «فشار حداکثری» اعمال شده‌اند، مانع نیرومندی بر سر راه مبارزه موثر با شیوع این بیماری هستند. دلیل قربانی شدن بسیاری از افراد به خاطر این بیماری، تنها به خود بیماری بستگی ندارد، بلکه به این هم بستگی دارد که آمریکا هدفمندانه مانع مقاومت (در برابر کروناویروس) می‌شود. (ایسنا)

در ادامه این بیانیه آمده است: میلیون‌ها نفر از شهروندان ایرانی از امکان خرید تجهیزات پزشکی ضروری منع شدند، اهمیتی هم ندارد که واشنگتن چقدر سخت تلاش کرد تا [این واقعه] را تحریف کند. سیاست ضدبشری آمریکا تاسفی شگرف، هراس و نگرانی جدی را بر می‌انگیزد.

این وزارت‌خانه روسیه خواستار لغو اقدامات محدودکننده‌ای شد که «به حقوق بشر در ایران ضربه می‌زنند».

پیش از این نیز چین چنین درخواستی را مطرح کرده بود.

وزارت خارجه چین روز پنچشنبه، 15 اسفند ماه امسال خواستار لغو فوری تحریم‌های ایران پس از شیوع گسترده ویروس کرونا شده بود.

طبق گزارش سی‌جی‌تی‌ان، ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین در این‌ باره گفته بود: تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران مانع از مبارزه همه‌جانبه با این ویروس می‌شود و فقط اوضاع را بدتر خواهد کرد. (باشگاه خبرنگاران)

پس از آن 23 اسفند ماه امسال هم وزیر امور خارجه کشورمان در توییتی به دبیرکل سازمان ملل خواستار رفع تحریم‌های ضدایرانی آمریکا شد.

این اخبار درحالیست که 11 اسفند ماه امسال دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با طرح اظهاراتی غیرواقعی اعلام کرد در صورتی که ایران از آمریکا برای مقابله با کرونا درخواست کند، ایالات متحده به کمک تهران خواهد آمد.(ایسنا)

طبق گزارش راشاتودی، دونالد ترامپ در سخنان خود مدعی شده بود: آمریکا برای مقابله با ویروس کرونا با تهران همکاری خواهد کرد، مشروط بر اینکه ایران درخواست کمک کند!

او گفت: اگر ما بتوانیم در این مساله به ایرانی‌ها کمک کنیم، مطمئنا این کار را انجام خواهیم داد. تنها کاری که باید انجام شود این است که آنها از ما بخواهند تا به کشورشان کمک کنیم.

به گزارش ایسنا، یک روز پیش از آن نیز محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ایران در واکنش به ادعای کمک آمریکا به ایران که از سوی مایک پمپئو مطرح شده بود گفت: آنها اگر در گفته‌های خود صداقت دارند و واقعا به دنبال کمک بشردوستانه به ملت ایران هستند، همین امروز تحریم‌ها را لغو کنند تا با رفع محدودیت از بانک‌ها و کانال‌های مالی، ایران هر چه سریعتر نیازمندی‌های ضروری برای مقابله با کرونا را تامین و زمینه‌های کنترل سریعتر بیماری را فراهم کند.

در همین حال  اخیرا نیز رئیس کل بانک مرکزی از صندوق بین‌المللی پول درخواست کرده بود که پنج میلیارد دلار اعتبار برای مقابله با کرونا به ایران اختصاص دهند. خبری که در صورت محقق شدن آن، می‌تواند گشایشی در زمینه مقابله با تحریم‌ها برای مبارزه با کرونا محسوب شود.

از نگاه خیلی از فعالان بازارهای مالی ایران، کاهش تحریم‌های ایران می‌تواند سیگنال‌های قابل توجهی را برای بازارها هم به همراه داشته باشد. اما آیا این گشایش البته برای مقابله با کرونا محقق خواهد شد؟

23 اسفند ماه امسال اولین دیپلماسی خارجی ایران برای مقابله با کرونا در عمل محقق شده بود و برای اولین بار محموله کمک‌های بهداشتی یک کشور دیگر به تهران رسید. در این روز اعلام شده بود: پس از گفت‌وگوی تلفنی رئیس‌جمهوری ایران با امیر قطر و پیگیری‌های انجام شده از سوی رئیس ایرانی کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، نخستین محموله کمک‌های بهداشتی قطر به میزان بیش از پنج و نیم تن اقلام بهداشتی و درمانی وارد تهران شد. اما آیا این اتفاق تکرار خواهد شد و به شکلی دیگر مانند کاهش تحریم‌های ایران خود را نشان خواهد داد؟

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند