شروط تاثیرگذاری بسته جدید ارزی

شروط تاثیرگذاری بسته جدید ارزی

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی می‌گوید بسته ارزی بانک مرکزی در صورت مدیریت عرضه و تقاضا موثر خواهد بود.

احمد امیرآبادی فراهانی با اشاره به بسته ارزی جدید بانک مرکزی، اظهار داشت: به نظر می‌رسد بسته جدید بانک مرکزی موثر باشد با این حال لازم است که طرف عرضه کامل باز شود و عرضه به راحتی صورت گیرد؛ اما از سوی دیگر باید طرف تقاضا مدیریت شود.

به گزارش تجارت‌نیوز،عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس، ادامه داد: اگر بخش تقاضا آزاد باشد حتما به مشکل می‌خوریم برای مدیریت بخش تقاضا باید ثبت سفارش‌ها کنترل شود تا اجناسی که در داخل با کیفیت تولید  می‌شود در راستای حمایت از تولید داخل وارد کشور نشود.

نماینده مردم قم در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه سیاست ارزی می‌تواند موثر باشد، بیان داشت: یکی از نکاتی که باعث موثر بودن بسته ارزی می‌شود، تزریق ارز صادرکنندگان به خصوص صادرکنندگان دولتی، پتروشیمی‌ها و نفت به بازار ثانویه است، اگر چنین اتفاقی رخ دهد مشکلات ارزی چند ماه گذشته کشور برطرف می‌شود.

مجلس مخالف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی بود

وی با بیان اینکه مجلس مخالف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی بود، گفت: از زمانی که ارز دولتی مطرح شد و صدای مخالفت مجلس به گوش دولتی‌ها نرسید، ۳۲ میلیارد دلار ثبت سفارش انجام و ۱۱ میلیارد دلار ارز تامین شد که از این مقدار واردات حدود ۳ میلیارد دلار  کالای اساسی انجام شد، باقی کالاهای وارداتی در گروه‌های بعدی بود که دولت می توانست مانع ورود آن هابه کشور شود.

امیرآبادی با تاکید براینکه واردات کالاهای غیر ضروری ضربه مهلکی به  بازار ارز زد عنوان کرد: امیدواریم که بسته ارزی جدید بتواند خوب عمل کند، دولتی ها برای این بسته از کارشناسان بسیاری کمک گرفتند، کاش زودتر این مشاوره ها دریافت می شد.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به باز شدن صرافی‌ها بیان داشت: صرافی‌ها می توانند پاسخگوی نیازهای ارزی خرد و مسافرتی باشند نرخ ارز در صرافی‌ها درصد کمی بیشتر از بازار ثانویه خواهد بود.

 

منبع:خانه ملت

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند