اسامی شهرهای ممنوعه برای سفرهای نوروزی اعلام شد

دوشنبه هفته پیش اسامی شهرهای ممنوعه اعلام شده بود که در این گزارش اسامی آن شهرها را می‌توانید مشاهده کنید.

به گزارش تجارت‌نیوز، هفته گذشته اعلام شده بود : کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در اطلاعیه شماره ۵ خود، ضمن اعلام جدول رنگ­‌بندی شهرستان­های نارنجی و قرمز کشور از تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ الی ۱۵ فرودین ۱۴۰۰، و تاکید بر ممنوعیت مسافرت “از” و “به” شهرهای نارنجی و قرمز، از همه مردم عزیز برای موکول کردن سفرها به زمان مناسب دعوت کرد.

متن کامل این اطلاعیه بدین شرح است:

“ملت شریف و عزیز ایران

ضمن تبریک حلول ماه مبارک شعبان و اعیاد سراسر نور و سرور این ماه و همچنین تهنیت و شادباش پیشاپیش فرا رسیدن سال نو و بهار طبیعت، در ابتدا لازم است از همراهی، همدلی، همکاری و عنایت ویژه آحاد مردم عزیز (اصحاب رسانه، اصناف، صداوسیما و…) صمیمانه تقدیر و تشکر نماییم که بار دیگر ،مسئولین و خادمین خود را در عرصه مدیریت بیماری کووید۱۹ تنها نگذاشتند تا شاهد روزهای تلخ و تاسف‌آور بیش از این نباشیم.

هرساله فرارسیدن نوروز و بهار طبیعت آغاز یک جنبش زیبا در ایرانیان بوده که با برپایی آداب و رسوم سنتی و تکریم شعائر دینی و اخلاقی اقدام می‌­نمودند.

امسال اما به دلیل شیوع ویروس و مخاطرات جدی آن بر سلامت تک‌تک شهروندان، این رویداد زیبا و بزرگ را با چالش جدی مواجه نمود.

همانگونه­ که استحضار دارید، یک‌سال از تجربه مدیریت بیماری کرونا می­‌گذرد که دستاوردهایی گرانقدر اما به بهای سنگین رقم زده است. خادمین شما، ماه­‌ها قبل از رسیدن موعد نوروز برنامه­ ریزی این ایام را در دست اقدام داشته اما بخاطر غیرقابل پیش­‌بینی بودن روند بیماری کووید۱۹، تمام تصمیمات تحت‌الشعاع آن قرار ­گرفت. به ­همین دلیل نیز احتمالات و سناریوهای مختلف پیش­ بینی تا متناسب با وضعیت بیماری در کشور، اجرایی گردد.

بحمدا… با همراهی و مساعی دلسوزانه همه شما عزیزان، برابر اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وضعیت شهرها از منظر بیماری به نقطه خوبی رسیده، اگرچه این امر بسیار شکننده بوده و هرآن امکان اوجگیری بیماری به­ خصوص ویروس جهش یافته وجود دارد.

برابر تکلیف قانونی مصوب در ستاد ملی، مسافرت”از” و “به” شهرهای نارنجی و قرمز ممنوع می‌باشد. بر همین اساس، مقرر گردید تا لیست آخرین وضعیت شهرها در ۲۵ اسفند ماه به استحضار ملت شریف رسانده شود. در این راستا اطلاعیه حاضر ضمن اعلام لیست مذکور، نکات مهم ذیل را نیز اعلام تا به صورت جدی از سوی همه مردم مورد توجه و رعایت قرار گیرد:

اگرچه وضعیت بیماری در شهرها روند مطلوبی پیدا نموده اما با توجه به وجود ویروس جهش یافته در ۲۹ استان، این وضعیت بسیار شکننده می‌باشد. هرگونه تحرک، جابجایی، برگزاری دورهمی، تردد و تجمع، می­تواند نه­ تنها برای تک‌تک مردم بلکه برای همه کشور خطرات جدی به همراه داشته باشد. لذا از همه عزیزان درخواست می­‌شود تا مسئولین را در ادامه این مسیر یاری رسانده و سفر را به زمان مناسب موکول نمایند.

مجددا تاکید و یادآوری می­‌شود که مسافرت از و به شهرهای نارنجی و قرمز برابر لیست ذیل، ممنوع می‌باشد.

چنانچه مردم عزیز قصد سفر ضروری دارند، درخواست می­شود به نکات ذیل توجه ویژه داشته و با رعایت آنها از سلامت خود و خانواده صیانت نمایند:

حتی‌المقدور با خودروی شخصی مسافرت نمایند.

از وضعیت سلامت خود و خانواده اطمینان کامل داشته و بعد برنامه‌­ریزی سفر نمایند.

از برگزاری دورهمی خانوادگی به شدت بپرهیزند.

از تجمع و ترددهای غیرضرور خودداری گردد.

دستورالعمل رعایت سلامت و بهداشت در سفر که توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابلاغ شده را به صورت جدی رعایت نمایند.

در صورت اعلام تغییر روند بیماری در شهرها، ظرف کمترین زمان ممکن افراد غیربومی اقدام به بازگشت نمایند.

افرادی­‌که از وضعیت بیماری خود اطلاع دارند (تست مثبت) به هیچ عنوان اقدام به تردد و عزیمت به مسافرت، ننماید.

باسمه تعالی

معاونت بهداشت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رنگ­‌بندی شهرستان­‌های نارنجی و قرمز کشور از تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ الی ۱۵ فرودین ۱۴۰۰

وضعیت نارنجی: پر خطر. در این وضعیت سطح شغلی ۳ و ۴ تعطیل خواهند بود.
وضعیت قرمز: خیلی پر خطر. در این وضعیت همه مشاغل (به جز موارد ضروری سطح ۱) تعطیل خواهند بود

استانشهرستانوضعیت
آذربایجان شرقیسرابنارنجی
آذربایجان شرقیعجب شیرنارنجی
آذربایجان غربیارومیهنارنجی
آذربایجان غربیچایپارهنارنجی
آذربایجان غربیماکونارنجی
آذربایجان غربینقدهنارنجی
اصفهانگلپایگاننارنجی
ایلامدهلراننارنجی
بوشهردیلمنارنجی
بوشهرکنگاننارنجی
بوشهرگناوهنارنجی
چهارمحال و بختیاریساماننارنجی
خوزستانابادانقرمز
خوزستانامیدیهنارنجی
خوزستاناندیمشکنارنجی
خوزستاناهوازقرمز
خوزستانایذهنارنجی
خوزستانباغ ملکنارنجی
خوزستانباوینارنجی
خوزستانبندرماهشهرقرمز
خوزستانبهبهاننارنجی
خوزستانخرمشهرنارنجی
خوزستاندزفولقرمز
خوزستاندشت آزادگاننارنجی
خوزستانرامهرمزقرمز
خوزستانشادگاننارنجی
خوزستانشوشقرمز
خوزستانشوشترقرمز
خوزستانکارونقرمز
خوزستانمسجد سلیماننارنجی
فارسارسنجاننارنجی
فارسزرین دشتنارنجی
کردستاندیواندرهنارنجی
کهگیلویه و بویر احمدگچسارانقرمز
لرستانپل دخترنارنجی
لرستاندرودنارنجی
مرکزیخمیننارنجی
هرمزگانخمیرنارنجی
همداننهاوندنارنجی
یزدخاتمنارنجی

تبصره:

چنانچه وضعیت هریک از شهرهای زرد و آبی در طول مدت ایام تعطیلات به وضعیت نارنجی و قرمز تغییر یابد، کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی نسبت به اعلام وضعیت به ستاد استانی اقدام می‌نماید.

در پایان ضمن تاکید مجدد در خصوص انجام سفر در زمان مناسب، با اطمینان خاطر و به­دور از کرونا، این نکته را یادآور می­‌شود که عزیزان ما در مراکز درمانی و بهداشتی به عنوان سربازان خط مقدم مبارزه با این ویروس، در سال گذشته با ایثار و فداکاری و به خطر انداختن جان خود تلاش فراوانی نمودند تا وضعیت بیماری به شرایط حال حاضر برسد. قطعا باتوجه به تلاش­‌های دولت محترم و پیگیری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امر واردات و تولید واکسن، بی­شک همه عزیزان اذعان می­‌نمایند، که استمرار شرایط فعلی طی چند ماه آینده و انجام واکسیناسیون می‌تواند فرصت مناسب ایمن و مطمئن را در ماه­‌های نه چندان دور فراهم نماید.

کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا”

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند