کد خبر: 127797

افزایش ۱۱۵ درصدی صادارت نفت ایران به هند

صادارت نفت ایران به هند در سال گذشته میلادی به تقریبا ۱۱۵ درصد افزایش یافت. به گزارش پایگاه خبری سی ان بی سی، صادرات نفت خام ایران به هند در سال ۲۰۱۶ میلادی با رسیدن به بیش از ۵۰۰ هزار بشکه در روز به یک رکورد جدید تبدیل شد؛ افزایش صادرات نفت ایران به هند،

سرویس گزیده‌ها -

صادارت نفت ایران به هند در سال گذشته میلادی به تقریبا ۱۱۵ درصد افزایش یافت.
به گزارش پایگاه خبری سی ان بی سی، صادرات نفت خام ایران به هند در سال ۲۰۱۶ میلادی با رسیدن به بیش از ۵۰۰ هزار بشکه در روز به یک رکورد جدید تبدیل شد؛ افزایش صادرات نفت ایران به هند، با رفع تحریم های غرب از جمهوری اسلامی ایران رقم خورده است.

بر اساس اطلاعات ردیابی کشتی ها که از منابع نفتی توماسون رویترز بدست آمده، هند در حدود ۵۴۱ هزار بشکه در روز واردات نفت از ایران را در سال گذشته مالی خود که به ماه مارس سال جاری میلادی منتهی می شود، ثبت کرده و این رقم در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل از رشد تقریبا ۱۱۵ درصدی برخوردار است.

بر پایه این گزارش، ایران تا قبل از وضع تحریم ها بعنوان دومین تامین کننده بزرگ نفت هند محسوب می شد که در حال حاضر این موقعیت در اختیار عراق قرار گرفته است.

همچنین از سرگیری واردات نفت خام ایران توسط پالایشگاهای هندی از قبیل «ریلاینس ایندستری» بعداز یک تعلیق چندساله به بازپس گرفتن سهم بازار از دست رفته ایران در سال های تحریم کمک کرده است.

البته در ماه گذشته میلادی یعنی ماه مارس، واردات نفت خام هند از ایران به نسبت ماه قبل از آن ۱۸.۷ درصد کاهش یافت و به حدود ۵۲۶ هزار بشکه در روز رسید؛ این در حالی است که این مقدار حجم واردات به نسبت مشابه سال قبل از آن ۴ درصد بیشتر است.

بر همین اساس، در سه ماه سوم سال جاری میلادی، واردات نفت هند از ایران در حدود ۹۲ درصد افزایش یافته و ایران رقم به ۵۷۳ هزار و ۴۰۰ بشکه در روز رسیده است.

البته در ماه مارس عربستان بزرگ ترین تامین کننده نفت هند و عراق، عنوان دومین تامین کننده بزرگ نفت هند را به خود اختصاص داد و ماه قبل از آن، این عنوان از ـن ایران بود.

گزیده‌های وب

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.12)
1330.1
1.58
مثقال طلا (%0.71)
608100
43,000
سکه امامی (%0.9)
1501500
135,000
دلار (%0.82)
4434
360
یورو (%0.81)
5572
450
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.