خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : نگاهی به روند نرخ تورم 1402 / مقایسه تورم 5 ماهه با مدت مشابه سال قبل (جدول و نمودار)

کاهش 93 درصدی صادرات ایران به آمریکا

32278 633

دفتر آمار آمریکا در گزارش جدید خود از کاهش 93 درصدی صادرات ایران به آمریکا در 4 ماه نخست 2023 خبر داد. این درحالی است که ارزش صادرات آمریکا به ایران 29 درصد افزایش داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، دفتر آمار آمریکا گزارش جدیدی درباره میزان معاملات تجاری بین ایران و آمریکا منتشر کرد.

دفتر آمار آمریکا در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد مبادلات تجاری ایران و آمریکا در ۴ ماه نخست سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۲ درصد کاهش داشته است.

بر این اساس ارزش صادرات آمریکا به ایران رشد ۲۹ درصدی داشته اما واردات این کشور از ایران افت ۹۳ درصدی را تجربه کرده است.
دفتر آمار آمریکا در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد مبادلات تجاری ایران و آمریکا در ۴ ماه نخست سال جاری میلادی به ۱۷.۸ میلیون دلار رسیده است. این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۲ درصد کاهش داشته است.

در ماه‌های ژانویه تا آوریل سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۱۸.۲ میلیون دلار کالا بین دو کشور مبادله شده بود.

بر اساس این گزارش در ماه‌های ژانویه تا آوریل ۲۰۲۳ ارزش صادرات آمریکا به ایران رشد ۲۹ درصدی داشته است. در ۴ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۱۳.۵ میلیون دلار کالا از آمریکا به ایران صادر شده بود که این رقم در مدت مشابه امسال به ۱۷.۵ میلیون دلار افزایش یافته است.

اما واردات این کشور از ایران در ۴ ماهه نخست ۲۰۲۳ افت ۹۳ درصدی داشته و به ۰.۳ میلیون دلار رسیده است. آمریکا در ماه‌های ژانویه تا آوریل سال قبل ۴.۷ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود.

میزان تجارت ایران و آمریکا در مقایسه با کل مبادلات تجاری دو کشور با جهان رقم قابل توجهی نیست. ایران در بین مقاصد صادراتی آمریکا در ۴ ماهه ۲۰۲۳ رتبه ۱۷۲ و در بین منابع تأمین کالا‌های وارداتی این کشور رتبه ۲۱۲ را به خود اختصاص داده است.

منبع: ایرنا

نظرات