سه میلیارد دلار محصولات باغی از کشور صادر شد

سه میلیارد دلار محصولات باغی از کشور صادر شد

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: سه میلیارد دلار انواع محصولات باغی در پنج ماه اول امسال به خارج از کشور صادر شده است.

«محمد علی طهماسبی» شامگاه شنبه در حاشیه اختتامیه نمایشگاه ملی گل و گیاهان زینتی محلات افزود: 805 هزار تن سیب درختی در سال گذشته و سه ماه نخست امسال و 253 هزار تن خرما در سال گذشته از کشور به خارج صادر شده است .

به گزارش تجارت‌نیوز، وی ادامه داد: فرصت مناسبی برای صادرات محصولات کشاورزی فراهم شده که پسته، خرما، زعفران، کشمش، گل و گیاهان زینتی، کیوی و بخشی از مرکبات تولیدی برای ارز آوری کشور، هدف گذاری شده اند.

طهماسبی راهبرد بازار در مقابل بازار وزارت جهاد کشاورزی را از رویکردهای موفق بیان کرد و افزود: این سیاست برای کاهش تعرفه اجرا شده و فرصت مناسبی برای صادرات محصولات بخش باغبانی فراهم کرده است.

وی وسعت گلخانه های کشور را 13 هزار هکتار بیان کرد و ادامه داد: در این گلخانه ها سبزی و صیفی، گل و گیاهان زینتی و توت فرنگی تولید و به بازار داخلی و خارجی ارسال می‌شود.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: صرفه جویی 90 درصدی در مصرف آب، بازدهی گلخانه ها به میزان 10 تا 12 برابر، کاهش تنش‌های محیطی و تولید محصولات خارج از فصل از مزایای کشت گلخانه ای است.

طهماسبی افزود: برای کاهش مصرف آب در محصولات باغی، کاشت محصولات پر آب بر به محیط های کنترل شده گلخانه منتقل می شود و درختان میوه نیز در گلخانه کاشت می شود.

وی به استفاده از روش سایبان برای برخی محصولات درختی و باغی در راستای کاهش مصرف آب اشاره کرد و افزود:‌ افزایش بهره‌وری و کیفیت محصولات و صرفه جویی در مصرف آب، از نتایج استفاده از سایبان در باغ‌ها است.

به گفته طهماسبی، با اجرای سایبان در باغ‌ها 30 تا 40 درصد در مصرف آب صرفه جویی می‌شود.

وی از نوسازی گلخانه‌ها سنتی و چوبی به میزان 420 هکتار خبر داد و افزود: برای توسعه کشت گلخانه ای و نوسازی سازه‌های گلخانه ای، محدودیتی در پرداخت تسهیلات وجود ندارد.

نمایشگاه ملی گل و گیاهان زینتی در محلات در فضایی به وسعت هشت هزار و 500 متر مربع و عرصه روباز به وسعت 30 هزار متر مربع با رویکرد حمایت از تولید و حفظ محیط زیست در محل پایانه های صادراتی محلات برپا شد.

سالن نمایش گل در وسعت 2 هزار و 500 متر مربع با 50 غرفه، سالن نمایش صنایع جانبی گل با 2 هزار متر مربع عرصه و سالن عرضه مستقیم گل و گیاه و نهاده های کشاورزی در یک هزار و 500 متر و 50 غرفه در این نمایشگاه در معرض دید علاقه مندان قرار گرفت.

در این نمایشگاه برای دومین بار دشت گل به مساحت 2 هزار متر مربع به نمایش عموم گذاشته شد.

نمایشگاه گل و گیاهان زینتی محلات از ششم تا دهم شهریور دایر بود.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند