مدیرکل صنایع فلزی وزارت صمت:

مجوز صادرات ماسک به سازمان غذا و دارو واگذار شد

تجارت نیوز

مدیرکل صنایع برق، فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت گفت: با توجه به اینکه میزان دقیق نیاز کشور به ماسک را نمی‌دانیم، مجوز صادرات ماسک به سازمان غذا و دارو واگذار شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، کیوان گردان، درباره دپوی ماسک در واحدهای تولیدی و صدور جواز صادرات ماسک اظهار کرد: با توجه به اینکه نیاز‌های لحظه‌ای و متغیر وزارت بهداشت را نمی‌دانیم، مسئولیت تعیین تکلیف مجوز‌های صادرات ماسک از طرف ستاد کرونای وزارت صمت، به سازمان غذا و دارو سپرده شد.

به گفته این مقام مسئول این اختیار داده شده است تا سازمان غذا و دارو با توجه به نیاز‌های بخش درمان و سطح عمومی جامعه، مازاد نیاز را با ارائه مجوز‌های لازم صادر کند.

او گفت: امروز با توجه به شرایط ایجاد شده و وضعیت تولید، زمینه صادرات می‌تواند فراهم شود. واحد‌های تولیدی با توجه به حجم بالای دپوی ماسک می‌توانند اقدام به صادرات محصولات تولیدی خود کنند. تولیدات ما از ۲۰۰ هزار ماسک در روز، در اسفند ۹۸ که آغاز فاز عملیاتی مقابله با کرونا بود، آغاز شد و امروز تولیدات صنعتی ما ۲۷ میلیون عدد در روز است.

گردان بیان کرد: به دنبال آن هستیم که با کسب اجازه‌ صادرات هم به حمایت از تولیدکنندگان بپردازیم و هم ارز آوری مناسبی برای کشور داشته باشیم.

به گفته این مقام مسئول اگر ماسکی به صورت قاچاق وارد کشور شده باشد، وزارت بهداشت به عنوان ناظر بر شبکه اصلی توزیع ماسک یعنی داروخانه‌ها با آن برخورد کند.

مدیرکل صنایع برق، فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت درباره ارائه مجوز برای واردات ماسک تصریح کرد: هیچ مجوز رسمی برای واردات ماسک ارائه نشده و همان اوایل ورود کرونا که تولید محدودی داشتیم چند محموله محدود ماسک وارد کشور کردیم و از اردیبهشت سال ۹۹ واردات ماسک به کشور ممنوع شد.

آخرین اخبار کرونا را در صفحه ویروس کرونا در تجارت‌نیوز بخوانید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند