موضوعات داغ:

صادرات پسته امسال به ۱۳۹ هزار تن می‌رسد

صادرات پسته امسال به ۱۳۹ هزار تن می‌رسد

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: متوسط صادرات پسته امسال به ۱۳۹ هزار تن خواهد رسید در حالی که پارسال با موج گرما این رقم ۵۲ هزار تن بود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: ترنول متوسط صادرات پسته امسال به ۱۳۹ هزار تن خواهد رسید در حالی که پارسال با موج گرما این رقم ۵۲ هزار تن بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، مهرفرد، معاون وزیر جهاد کشاورزی در مراسم رونمایی از قرارداد آتی پسته گفت: سیاست‌ها و اقدامات مسئولان در تولید و برداشت محصولات کشاورزی بسیار مهم است.

او گفت: تولید مواد تره‌بار روند خوبی را طی می‌کند به طوری که دیگر در میادین گوجه‌فرنگی، پیاز و سیب‌زمینی سردخانه‌ای نمی‌بینید و ما در تمام فصول سال این محصولات را داریم.

مهرفرد بیان کرد: در خشکبار قدرت سرمایه‌گذاری بهتر و ریسک‌پذیری کمتر است چرا که ماندگار بالاتری را دارد. ۱۶۰ واحد فرآوری و بسته‌بندی برای پسته وجود دارد که ۶۵ واحد دیگر به صورت نیمه وقت فعالیت می‌کنند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: ترنول متوسط صادرات پسته امسال به ۱۳۹ هزار تن خواهد رسید در حال که پارسال با موج گرما این رقم ۵۲ هزار تن بود.

او افزود: تولید پسته در داخل به ۳۰۰ هزار تن رسیده است که در قبال آن تولید آمریکا نسبت به ایران تفاوتی ندارد. جالب است بدانید که تجارت پسته در آمریکا هم بر اساس پایه‌گذاری تجار ایرانی شکل گرفت.

مهرفرد در ادامه بیان کرد: توسعه تجارت یکی از مهم‌ترین دلایلی است که تولید را رونق می‌بخشد، چرا که اگر تولید جایگاهی برای فروش نداشته باشد قطعا زیان‌ده خواهد بود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: در سال‌های گذشته طرفیت تولید پسته شاهد افزایش ۱۴ هکتاری بوده که از این تعداد ۳ تا ۴ هکتار آن بازسازی و دوباره کشت شده است. راه برای اینکه تعاونی‌ها در عرصه فروش محصولات کشاورزی و خشکبار را رونق ببخشند باز است همان‌طور که در زمان جنگ تحمیلی منجر به ر ونق پسته رفسنجان شدند.

او در پایان به کیفیت بالای پسته ایرانی و برندسازی شرکت‌های تولیدی در عرصه جهانی تاکید کرد و گفت: پسته در کشورهایی نظیر چین، ترکیه و آمریکا نیز به عنوان کالاهای مورد تجارت معنی می‌شود اما ایران با بهترین بهره‌وری و تولید در این عرصه باید حرف اول را در دنیا بزند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند