تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

گندم هند جایگزین گندم روسیه و اوکراین می‌شود؟

گندم هند جایگزین گندم روسیه و اوکراین می‌شود؟

هفته گذشته نخست وزیر هند گفت که این کشور آمادگی صادر کردن مواد غذایی را به سراسر جهان دارد. هند اعلام کرد که این کشور برای تغذیه ۱٫۴ میلیارد نفر جمعیت خود منابع کافی دارد در صورت صدور مجوز از سمت سازمان تجارت جهانی می‌تواند به بقیه کشورها مواد غذایی بفرستد.

به گزارش تجارت‌نیوز، هفته گذشته نخست وزیر هند، نارندرا مودی، به جو بایدن گفت که این کشور آمادگی صادر کردن مواد غذایی را به سراسر جهان دارد. با توجه مشکلات زنجیره منابع غذایی در پی جنگ اوکراین هند اعلام کرد که این کشور برای تغذیه ۱٫۴ میلیارد نفر جمعیت خود منابع کافی دارد در صورت صدور مجوز از سمت سازمان تجارت جهانی می‌تواند به بقیه کشورها مواد غذایی بفرستد.

به نقل از بی‌بی‌سی، قیمت کالاهای اساسی پیش از جنگ اوکراین هم به دلیل مشکلات کشاورزی جهانی به رکورد ۱۰ ساله رسیده بود. پس از شروع جنگ هم این قیمت‌ها به شدت بالا رفتند و اکنون در بالاترین حد خود از سال ۱۹۹۰ قرار دارند.

روسیه و اوکراین پیش از این قرار بود ۱۴ میلیون تن گندم و ۱۶ میلیون تن ذرت به کشورهای جهان صادر کنند. از طرفی هند بزرگترین تولید کننده برنج و گندم در جهان است. به طوری که ذخیره این دو ماده در اوایل همین ماه میلادی در این کشور ۷۴ میلیون تن بود. از این میزان، ۲۱ میلیون تن برای ذخیره های استراتژیک و سیستم توزیع عمومی نگه داشته شده است که به بیش از ۷۰۰ میلیون فقیر امکان دسترسی به مواد غذایی ارزان را می‌دهد.

علاوه بر این هند یکی از ارزان‌ترین کشورها برای خرید برنج و گندم است که در حال حاضر به ۱۵۰ کشور برنج و به ۶۸ کشور گندم صادر می‌کند. در سال ۲۰۲۰-۲۰۲۱ میزان صادرات گندم آن ۷ میلیون تن بود.  در این سال هند ۵۰ میلیارد دلار صادرات محصولات کشاورزی داشت. ظرفیت این کشور در سال مالی جاری برای صادرات برنج ۲۲ میلیون تن و برای صادرات گندم ۱۶ میلیون تن است.

به نظر متخصصان اگر سازمان تجارت جهانی به دولت هند مجوز این حجم از صادرات را بدهد، این ظرفیت بالاتر هم می‌رود. همچنین روند واردات کشورهای وارد کننده آسان تر می‌شود و در کاهش قیمت‌های بالای این محصولات نیز تاثیر بسزایی خواهد داشت.

چه موانعی بر سر راه صادرات غلات هند وجود دارد؟

از موانعی که می‌تواند بر سر راه این تصمیم قرار بگیرد برداشت محصول به میزان کمتر از حد انتظار است. فصل برداشت گندم هند نردیک است و مقامات پیش‌بینی می‌کنند که ۱۱۱ میلیون تن گندم در این فصل برداشت شود.

اما برخی متخصصان بر این عقیده‌اند که این میزان کمتر خواهد بود. آنها فکر می‌کنند کمبود کود و تغییرات ناگهانی آب و هوا مانند باران زیاد و گرم شدن زودهنگام هوا و تابستان زودرس می‌تواند حجم محصولات را کاهش دهد. متخصصان می‌گویند که مقامات حجم برداشت را دست بالا می‌گیرند و این واقعیت تا ۱۰ روز آینده مشخص خواهد شد.

پس از شروع جنگ ذخایر کود هند هم کاهش یافت. با توجه به اینکه هند دی آمونیوم فسفات و کودهایی با ترکیبات نیتروژن، فسفات، سولفور و پتاس را از کشورهای دیگر وارد می‌کند، ذخایر کود آن کم شد. روسیه و بلاروس هم ۴۰ درصد پتاس مورد نیاز کشورها را صادر می‌کنند. همچنین با افزایش قیمت گاز قیمت‌های کود شیمایی بالاتر رفت.

این کمبود کود می‌تواند محصول فصل برداشت بعدی را تحت تاثیر قرار بدهد. صادرات حجم بالای غلات نیازمند زیرساخت‌های بزرگی نیز هست. هندوستان ممکن است با کمبود تدارکات و مشکلات و هزینه‌های حما و نقل بالا مواجه شود.

در اخر، نگرانی بر سر قیمت های سرسام‌آور مواد غذایی وجود دارد. تورم مواد غذایی در ماه مارس به بالاترین حد خود در ۱۶ ماه گذشته یعنی ۷٫۶۸درصد رسید. این تورم عمدتا با افزایش قیمت روغن‌های خوراکی، سبزیجات، غلات، شیر، گوشت و ماهی اتفاق افتاد. بانک مرکزی هند هشدار داد که افزایش قیمت مواد غذایی اصلی منجر به «عدم اطمینان بالا» در خصوص تورم شده است.

حمله روسیه به اوکراین می‌تواند تعداد گرسنگان جهان را از ۸ میلیون نفر به ۱۳ میلیون نفر برساند. در خود هند هم با وجود منابع سرشار گندم و برنج هنوز ۳ میلیون کودک گرسنه وجود دارد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند