صادرات ۱۰ برابری ایران به عراق

صادرات ۱۰ برابری ایران به عراق

ناصر بهزاد، رایزن بازرگانی ایران در عراق گفت: ارزش صادرات ایران به عراق، به‌طور میانگین ۱۰ برابر صادرات به کشورهای مهم مقاصد صادراتی است.

ناصر بهزاد، رایزن بازرگانی ایران در عراق گفت: ارزش صادرات ایران به عراق، به‌طور میانگین ۱۰ برابر صادرات به کشورهای مهم مقاصد صادراتی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بهزاد روز پنجشنبه با تشریح ظرفیت صادرات و سرمایه‌گذاری برای توسعه تعاملات ایران با عراق گفت: بر اساس آمار ۹۰ درصد صادرات ایران به ۲۰ کشور چین، عراق، امارات، کره جنوبی، افغانستان، هند، ترکیه، پاکستان، تایلند، اندونزی، عمان، تایوان، ترکمنستان، ژاپن، ویتنام، آذریایجان، ایتالیا، هنگ‌کنگ، آلمان و فدراسیون روسیه انجام می‌شود.

به گفته وی بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال جاری ارزش صادرات ایران به عراق ۲٫۵ برابر صادرات ایران به افغانستان، سه برابر صادرات ایران به ترکیه ، ۹ برابر صادرات ایران به پاکستان، ۱۷ برابر صادرات ایران به عمان و ۱۸ برابر صادرات به ترکمنستان می‌باشد.

ناصر بهزاد افزود: بیشترین روند افزایشی کالاهای صادراتی از ایران به عراق شامل صفحات و ورق‌های پلاستیکی، اشیاء پلاستیکی، ظروف پت با پیش از ۴۰۰ درصد افزایش، آرد گندم با مخلوط چاودار بیش از ۱۰۰۰ درصد، انواع شیرینی و شکلات ۱۰۰ درصد، خامه و شیر خشک صنعتی با ۲۰۰ درصد و اجزاء و قطعات توربین با ۳۰۰ درصد افزایش بوده است.

گفتنی است حجم تبادلات تجاری سالانه بین دو کشور درحال حاضر بین ۶٫۵ تا ۷ میلیارد دلار است که با احتساب فروش گاز و نفت و گردشگری دینی و خدمات فنی مهندسی به ۱۲ میلیارد دلار در سال می‌رسد.

بسیاری از کارشناسان اقتصادی بر این باورند که عراق در دوره پساداعش با برخورداری از امنیت مناسب و منابع نفتی و مالی بالا بازار گسترده و بسیار خوب با مزیت‌های ویژه برای سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی ایران است.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند