امکان صدور و ابطال برخط صندوق‌های سرمایه‌گذاری

مدیر نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: هم‌اکنون صدور و ابطال برخط (آنلاین) صندوق‌های سرمایه‌گذاری بر روی اپلیکیشن‌ها امکان‌پذیر شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، میثم فدایی با بیان اینکه برای نخستین بار، صندوق‌های سرمایه‌گذاری از بازار کسب‌وکار‌های نوپا (استارتاپ‌ها) کمک می‌گیرند، افزود: در گذشته برخی از صندوق‌ها امکان ارائه خدمات به صورت برخط داشتند و پلتفرمی طراحی و به مردم ارائه می‌کردند، اما اکنون با استفاده از اپلیکیشن‌های مختلف، مجوز ابطال و صدور صندوق‌ها ایجاد شد تا برخی از افراد بتوانند به راحتی در صندوق‌های سرمایه‌گذاری کنند.

وی ادامه داد: این اپلیکیشن‌ها مورد تایید سازمان بورس است و قابلیت نقدشوندگی سریع دارد.

فدایی در رابطه با انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری گفت: صندوق‌های سرمایه‌گذاری به دو دسته صندوق‌های قابل معامله بورسی و صندوق‌های غیر بورسی تقسیم می‌شوند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۳۰۰ صندوق سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار وجود دارد افزود: در بورس اوراق بهادار ۴ نوع صندوق سرمایه‌گذاری، با عنوان صندوق با درآمدثابت، صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط و صندوق‌های کالایی وجود دارد.

فدایی اضافه کرد: صندوق‌های با درآمد ثابت، دارای سود و بازده مشخص و معمولا سود آن از سپرده بانکی بیشتر است و در حال حاضرحجم این صندوق‌ها بیش از ۳۵۰ هزار میلیارد تومان است که افراد زیادی در این صندوق سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

وی گفت: صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام، و صندوق‌های مختلط برای افرادی که فرصت سرمایه‌گذاری کافی برای ورود مستقیم به بورس ندارند بسیار مناسب است و مزایایی آن وجود ضامن نقدشوندگی، کاهش کارمزد معاملات و وجود تحلیلگران خوب است و در حال حاضر حجم این صندوق‌ها بیش از ۶۲ هزار میلیارد تومان است.

مدیر نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: در صندوق‌های سرمایه‌گذاری کالایی دو صندوق سرمایه‌گذاری طلا و صندوق‌های سرمایه‌گذاری کشاورزی وجود دارد.

وی ادامه داد: در بورس ۵ صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر طلا با حجم بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان وجود دارد.

فدایی گفت: بسیاری از مردم با توجه به مشغله‌ای که دارند فرصت زیادی برای تحلیل سهام ندارند و بر این اساس این صندوق‌ها دارای تحلیگران موفقی هستند و می‌توانند با جمع‌آوری سرمایه‌های مردم و شناسایی بازار‌های مختلف، در بهترین محل سرمایه‌گذاری کنند.

وی تصریح کرد: مزیت دیگر این صندوق‌ها، بحث نقدشوندگی است؛ صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس دارای بازارگردان است و صندوق‌های خارج از بورس نیز مزیت نقدشوندگی دارند.

مدیر نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس افزود: کارمزد معاملات در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بدلیل حجم بزرگ صندوق‌ها، تخفیف دارد است.

آخرین اخبار حوزه بورس را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

 

منبع: صداوسیما

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند