صعود قیمت نفت در پی توقف حمل نفت سعودی از تنگه باب‌المندب

نفت عربستان

قیمت نفت پس از اینکه عربستان سعودی حمل نفت از طریق تنگه استراتژیک باب‌المندب در دریای سرخ را متوقف کرد و همچنین انتشار آمار کاهش ذخایر نفت خام آمریکا، در معاملات روز پنجشنبه برای سومین روز صعود کرد.

بهای معاملات آتی نفت برنت با ۴۷ سنت یا ۰.۶ درصد افزایش، به ۷۴.۴۰ دلار در هر بشکه رسید. نفت برنت روز چهارشنبه ۰.۷ درصد رشد قیمت داشت.

به گزارش تجارت‌نیوز، بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۵ سنت افزایش، به ۶۹.۳۵ دلار در هر بشکه رسید و به رشد بیش از یک درصدی خود در معاملات روز گذشته افزود.

به گفته تحلیلگران، اعلام این خبر که عربستان برخی از خطوط کشتیرانی خود را به دلیل حملات حوثی‌های یمن بسته است، به افزایش قیمت‌ها در بازار نفت کمک کرد.

عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده نفت جهان است، روز پنجشنبه اعلام کرد حمل نفت از طریق خط کشتیرانی استراتژیک باب‌المندب در دریای سرخ را موقتا متوقف کرده است.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی در بیانیه ای اعلام کرد حوثی‌ها صبح روز چهارشنبه به دو نفتکش بسیار بزرگ عربستان در دریای سرخ حمله کردند که یکی از آنها متحمل خسارات جزئی شد.

عمده صادرات که از طریق کانال سوئز و خط لوله سومد انجام می گیرد نیز از تنگه باب المندب عبور می‌کند.

طبق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا، حدود ۴.۸ میلیون بشکه در روز نفت و فرآورده‌های نفتی در سال ۲۰۱۶ از طریق این آبراه به اروپا، آمریکا و آسیا حمل شدند.

تنگه باب‌المندب که دریای سرخ را به خلیج عدن متصل می‌کند، تنها ۲۰ کیلومتر وسعت دارد و صدها کشتی که از آن عبور می‌کنند را به اهداف آسانی تبدیل می‌کند.

بر اساس گزارش رویترز، عامل دیگری که به افزایش قیمت‌ها در بازار نفت کمک کرد، انتشار آمار هفتگی از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا بود که نشان داد ذخایر نفت این کشور هفته گذشته بیش از حد انتظار کاهش یافته است.

طبق این آمار، ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به ۲۰ ژوییه، ۶.۱ میلیون بشکه کاهش یافت درحالی‌که تحلیلگران کاهش این ذخایر به میزان ۲.۳ میلیون بشکه را پیش‌بینی کرده بودند.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند