صندوق کالایی کشاورزی راه‌اندازی می‌شود

صندوق کالایی کشاورزی راه‌اندازی می‌شود

مدیر عامل بورس‌ کالای ایران به پیوند بازار مالی و کشاورزی در بستر بورس‌ کالای ایران اشاره کرد و گفت: برنامه توسعه معاملات محصولات کشاورزی در بورس‌ کالا پس از گواهی سپرده کالایی و بازار مشتقه به راه‌اندازی صندوق‌های کالایی کشاورزی منتهی می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، حامد سلطانی‌نژاد به راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری کالایی مبتنی بر محصولات کشاورزی تاکید و اظهار کرد: پس از معاملات پر حجم زعفران در بازار نقد، گواهی سپرده کالایی، قرارداد آتی و اختیار معامله، به تازگی معاملات گواهی سپرده کالایی و قرارداد آتی زیره‌سبز در بورس‌ کالا آغاز شده تا در کنار تنوع کالاهای کشاورزی شاهد شکل‌گیری زنجیره ابزارهای مالی در بورس‌کالا باشیم.

وی گفت: در حال‌ حاضر با توجه به ترکیب گواهی سپرده و بازار مشتقه در حوزه معاملات زعفران و زیره‌سبز، راه‌اندازی صندوق کالایی کشاورزی در بورس‌کالا مسیر هموارتری را در پیش دارد.

ورود پسته به بورس‌کالا

مدیر عامل بورس‌ کالای ایران در خصوص زمان آغاز معاملات پسته در بورس‌ کالا نیز گفت: به احتمال زیاد تا قبل از برداشت پسته (اواخر شهریور ماه) شاهد عرضه پسته در بورس‌کالا خواهیم بود.

وی اظهار کرد: عرضه پسته در بورس‌کالا به‌ صورت مستمر خواهد بود و اکنون بحث پذیرش انبارها در دست بررسی است.

سلطانی‌نژاد ادامه داد: به محض آنکه تعداد انبارها به میزانی برسد که امکان دسترسی تولیدکننده پسته به این انبارها فراهم شود، معاملات آن آغاز خواهد شد.

نبود شفافیت در بازار خرما

مدیر عامل بورس‌ کالای ایران در این خصوص که برخی کارشناسان پس از گرانی خرما در ماه مبارک رمضان بر لزوم ورود این محصول به بورس تاکید کردند، گفت: در صورت عرضه این کالا در بورس، شبکه‌ای برای توزیع آن در نظر گرفته می‌شد که از طریق آن می‌توانستیم تعدادی از عرضه‌کننده‌های عمده را موظف به خرید این کالا از تولیدکننده اصلی با رعایت سازوکار رقابتی کنیم و در انتها این کالا به زنجیره توزیع عرضه می‌شد.

وی ادامه داد: همچنین امکان طراحی یک سامانه به منظور انجام معاملات خرما وجود دارد، اما تا زمانی که از منشا تولید، انبارگردانی و ذخیره آن اطلاعاتی در دست نباشد نمی‌توان سیاست‌گذاری‌های لازم را در این زمینه انجام داد.

سلطانی‌نژاد معتقد است، اقدامات ما در حوزه انبارگردانی می‌تواند به سیاست‌گذاری‌های لازم برای میزان محصولات موجود در انبار کمک کند.

مدیر عامل بورس‌ کالای ایران اظهار کرد: اکنون آمار درستی از میزان محصولات موجود در انبار وجود ندارد درحالی‌ که اگر در این زمینه آمار دقیقی در اختیار باشد می‌توان سیاست‌گذاری‌های لازم برای بهبود معاملات را در دستور کار قرار داد، اما با توجه به نبود آمار درست نمی‌توان تصمیمات دقیقی را در این زمینه اتخاذ کرد.

وی خاطرنشان کرد: با عرضه محصول در بورس‌ کالا و پذیرش انبارها می‌توان از میزان عرضه خرما مطلع شد و سیاست‌های اقتصادی را براساس آن تنظیم کرد اما تا زمانی که بازار ثابتی وجود نداشته باشد باید در کوچه پس‌کوچه‌ها به‌دنبال کالای مورد نظر گشت.

سلطانی‌نژاد با بیان اینکه خرما به زودی در بورس‌کالا عرضه می‌شود، گفت: زمانی که بازار متشکلی برای یک کالا وجود داشته باشد می‌توان از سیاست‌گذاری و قانون درستی برای آن کالا بهره‌مند شد.

منبع: دنیای اقتصاد

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند