ضرر 300 میلیارد دلاری طوفان ایرما به اقتصاد آمریکا

ضرر 300 میلیارد دلاری طوفان ایرما به اقتصاد آمریکا

کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند که طوفان ایرما به اقتصاد ایالات متحده ۳۰۰ میلیارد دلار ضرر وارد می‌کند و شرکت‌های بیمه‌ای را به پرداخت ۱۵۰ میلیارد دلار خسارت وا می‌دارد.

تحلیلگران اقتصادی بر این باور هستند که هزینه اقتصادی طوفان ایرما بر روی دوش اقتصاد آمریکا ۳۰۰ میلیارد دلار باشد. این خسارت شامل تخریب منازل، از بین رفتن برخی مشاغل و نابودی محصولات کشاورزی کلیدی از قبیل مرکبات در ایالت فلوریدا است.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از گاردین، کارشناسان اقتصادی می‌گویند در حدود ۲ تریلیون دلار از املاک در مسیر این طوفان سهمگین قرار دارند. ضمن اینکه ایرما می‌تواند بر روی افزایش قیمت مواد غذایی در ایالات متحده تاثیر بگذارد.

بر همین اساس، فلوریدا به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ مرکبات آمریکا و نیز دومین تولیدکننده بزرگ آب پرتقال در جهان محسوب می‌شود. البته برخی از کارشناسان معتقد هستند که طوفان ایرما یک رویدا مهم برای فلوریدا و صنعت بیمه تلقی می شود.

از سویی دیگر طوفان ایرما منجر به بر هم خوردن بازارهای مالی و کاهش سهام شرکت‌های بیمه‌ای و افزایش قیمت آب پرتقال در هفته اخیر شده است؛ ضمن اینکه پیش‌بینی می‌شود شرکت‌های بیمه‌ای باید بین یکصد تا ۱۵۰ میلیارد دلار خسارت پرداخت کنند.

بر پایه این گزارش، در فلوریدا محصولات کشاورزی دیگری از قبیل گوجه فرنگی، گریپ‌فروت، هندوانه و نیشکر کاشت می‌شود. برآورد می‌شود ایرما ۲۰ درصد از مرکبات این ایالت را نابود کند.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند