عرضه اوراق سلف موازی تیرآهن با بازدهی ۱۹ درصدی در بورس کالا

عرضه اوراق سلف موازی تیرآهن با بازدهی ۱۹ درصدی در بورس کالا

عرضه اوراق سلف موازی تیرآهن با بازدهی ۱۹ درصدی امروز در بورس کالای ایران انجام می‌شود.

بورس کالای ایران در روزجاری میزبان یکی دیگر از عرضه‌های اوراق سلف موازی از نوع تیرآهن شرکت ذوب‌آهن اصفهان خواهد بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، این اوراق به ارزش حدود ۳۰۰۰میلیارد ریال در دو مرحله دو هزار میلیارد ریالی و هزار میلیارد ریالی به منظور تامین سرمایه در گردش، با دارایی پایه تیرآهن ۱۴ انجام خواهد شد و قیمت پایه این اوراق در عرضه اولیه بر مبنای میانگین آخرین قیمت‌های تیرآهن ۱۴ معامله شده در در بورس کالای ایران تعیین می‌شود. همچنین بازدهی این اوراق در سررسید برای سرمایه‌‎گذاران حدود ۱۹ درصد خواهد بود.

به گفته مدیرعامل تامین سرمایه امین بازارگردانی این اوراق بر اساس مدل بازارگردانی حداقل قیمت، نقدشوندگی این اوراق را قبل از سررسید تعهد می‌کند؛ به‌صورتی که طی دوره معاملاتی اوراق با نرخ سود ۱۷٫۵ درصد سالانه به صورت روزشمار به علاوه قیمت پایه اوراق در عرضه اولیه بازخرید خواهد شد.

ضمن این که شرکت ذوب آهن با توثیق سهام شرکت‌های مورد تایید شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، احتمال نکول اوراق را در سررسید به صفر می‌رساند.

در خصوص کارکرد اوراق سلف موازی استاندارد نیز باید گفت شرکت های تولیدی که سرمایه در گردش لازم برای انجام فعالیت های تولیدی را در اختیار ندارند، می توانند با انتشار اوراق سلف موازی استاندارد از طریق پیش فروش محصولاتی که در مدت زمان معینی در آینده تولید می کنند، سرمایه در گردش مورد نیاز خود را تامین کنند.

این گزارش می‌افزاید: انتشار این اوراق با حجمی معادل ۱۲۰۰۰ میلیارد ریال با کنسرسیومی از تامین سرمایه‌ها در هفته گذشته انجام شد و بازار سرمایه با انجام این تامین مالی بزرگ در قالب کنسرسیومی از نهادهای مالی، کمک شایانی به اقتصاد کشور داشته است.

 

منبع: تسنیم

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند