موضوعات داغ:
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد :

جزییات تازه‌ای از عرضه اولیه جدید چهارشنبه / بررسی صورت مالی نماد بجهرم / پاسخ مدیرعامل به ابهامات

جزییات تازه‌ای از عرضه اولیه جدید چهارشنبه / بررسی صورت مالی نماد بجهرم / پاسخ مدیرعامل به ابهامات

روز چهارشنبه شاهد عرضه اولیه دیگری در شرکت فرابورس ایران خواهیم بود؛ شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم که در بهمن ماه سال 97 توسط هیات پذیرش اوراق بهادار فرابورس پذیرش شده بود، در بازار دوم این شرکت عرضه خواهد شد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، روز چهارشنبه شاهد عرضه اولیه دیگری در شرکت فرابورس ایران خواهیم بود؛ شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم که در بهمن ماه سال 97 توسط هیات پذیرش اوراق بهادار فرابورس پذیرش شده بود، در بازار دوم این شرکت عرضه خواهد شد.

شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم با نماد «بجهرم» در این عرضه اولیه، پنج درصد از سهام خود که معادل بیش از یک میلیارد و 200 میلیون سهم از 24 میلیارد سهم است را در بورس عرضه می کند.

ارزش اسمی هر سهم « بجهرم » 1000 ریال است و هریک از سهام‌داران حقیقی و حقوقی می‌توانند حداکثر 2400 سهم را در دامنه قیمت 1900 تا 1990 ریال خریداری کنند.

متعهد خرید این عرضه اولیه شرکت تامین سرمایه امید است که مقرر شده 50 درصد سهام قابل عرضه در این عرضه اولیه را خریداری کند.

صورت مالی 12 ماهه

شرکت «بجهرم» توانسته است که در سال مالی گذشته، هیچگونه هزینه مالی و تسهیلاتی را دریافت نکند و برای پیشبرد اهداف توسعه‌ای و مخارج خود، تنها به وصول مطالبات بسنده کند. در عین حال توانسته است که مجموع بدهی‌های خود را در پایان این سال مالی نسبت به مدت مشابه گذشته، شش درصد کاهش دهد و از رقم 2012070 میلیون ریال در پایان سال 96 ، به رقم 1885355 میلیون ریال دست یابد.

اندوخته قانونی این شرکت نیز با 17 درصد افزایش، از 120445 میلیون ریال در پایان سال 96 ، به 140517 میلیون ریال افزایش یافته و در همین راستا، سود انباشته شرکت نیز رشدی 21 درصدی را در پایان سال 97 تجربه کرد و از رقم 1664464 میلیون ریال به 2010991 میلیون ریال دست یافت.

در صورت سود و زیان «بجهرم» درآمدهای عملیاتی شرکت با افتی 14 درصدی نسبت به دوره مالی گذشته، از 2360041 میلیون ریال ، به 2022196 میلیون ریال رسیده است. اما در عین حال سود ناشی از فعالیت‌های عملیاتی، با 11 درصد افزایش از 415584 میلیون ریال در پایان سال مالی 96 به 463345 میلیون ریال در پایان سال مالی 97 رسید.

در همین فصل، سایر درآمدها و هزینه‌های غیرعملیاتی این شرکت در پایان سال 97 با رشدی 49 درصدی نسبت به مدت مشابه سال پیشین خود روبرو بوده و از 36777 میلیون ریال به 54894 میلیون ریال رسیده است.

سود خالص شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم در پایان سال مالی 97 با رشدی 15 درصدی، از 348465 میلیون ریال به 401446 میلیون ریال رسیده است.

« بجهرم » در قسمت سود و زیان انباشته در پایان سال مالی 97 توانست 2031063 میلیون ریال را تحت عنوان «سود قابل تخصیص» شناسایی کند که این رقم نسبت به دوره مشابه سال 96 با رشدی 21 درصدی مواجه شده است. از این میزان، 20072 میلیون ریال را در دوره مالی سال 97 به اندوخته قانونی منتقل و در نهایت 17 ریال را نیز به هر سهم تقسیم کرده است.

صورت‌های سود و زیان سه ماهه نخست امسال

این شرکت در سه ماهه نخست امسال نیز عملکرد قابل قبولی را برجای گذاشته و توانسته که 2021420 میلیون ریال سود شناسایی کند که نسبت به دوره مشابه گذشته، 19 درصد افزایش داشته است. از این میزان سود انباشته شده نیز به ازای هر سهم 2 ریال سود شناسایی شده است.

پاسخ مدیرعامل به ابهامات

پیمان کنعان، مدیرعامل شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم در گفتگو با تجارت‌نیوز در ابتدا با اشاره روشن بودن آینده این سهم در بازار سرمایه، در خصوص مطالبات «بجهرم» از دولت، عنوان کرد: «مطالبات ما دائما در حال زایش است، بنابراین ما هر لحظه در حال تولید برق هستیم که سبب شده دائما دارای مطالباتی باشیم. اما در عین حال پیگیری‌های ما نسبت به دریافت آن هم بالا است.»

وی در ادامه افزود: «در همین راستا توانسته‌ایم با وصول مطالبات خود، وعده‌های خود در قبال طرح‌های توسعه‌ای شرکت را محقق سازیم؛ البته نگاه ما همواره به روش‌های متعدد تامین مالی وجود دارد. چه در بورس انرژی و چه در بخش وصول مطالبات و سایر مکانیزم‌هایی که وجود دارد، نگاه دقیق و به روزی داریم. اما در مجموع در حال حاضر در حدود 300 میلیارد تومان از دولت مطالبه داریم که ممکن است در ماه آینده این رقم تغییر کند.»

کنعان در خصوص بدهی‌های این شرکت، با اشاره به اینکه بدهی خاص و ویژه‌ای در شرکت وجود ندارد، تصریح کرد: «ما بر اساس صورت وضعیت فعالیت‌هایی که انجام می‌شود پیش می‌رویم. در بخش مالیات نیز به همین صورت است؛ در این خصوص تمام تلاش خود را بر حفظ انضباط مالی قرار داده‌ایم. به طور معمول بدهی‌های مالیاتی در زمره مواردی است که شرکت‌ها را به چالش می‌کشد، اما شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم یکی از اولویت‌های خود را بر انضباط مالیاتی و مالی قرار داده‌ایم.»

وی در ادامه افزود: «بنابراین همواره سعی کرده‌ایم که اگر بدهی هم وجود داشته باشد، آن را در نهایت منطق و چارچوب شرکت تنظیم کنیم. در مجموع ما بدهی انباشته‌ای نداریم و عمده آن هم مربوط به مطالبات به روز پیمانکاران می‌شود.»

مدیرعامل شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم در پاسخ به سوالی مبنی بر علت کاهش 14 درصدی درآمدهای عملیاتی «بجهرم» در سال مالی منتهی به 29/12/97 ، عنوان کرد: «در سال 96 صورت حساب‌هایی که وزارت نیرو و مدیریت شبکه به ما ارائه می‌داد، درآمد را با درج سوخت برای ما لحاظ می‌کرد که این مساله در یادداشت 18 صورت‌ مالی ما وجود دارد. به این معنی که بهای سوخت را جزو درآمدهای ما محاسبه می‌کردند.»

وی در ادامه خاطرنشان کرد: «اما از اردیبهشت و خرداد 97 این روال تغییر کرد و پارامتر مبلغ سوخت را از ردیف درآمدهای عملیاتی خارج کردند. در نتیجه این مساله به معنای کاهش درآمدهای شرکت نیست.»

مدیر عامل بجهرم در بخش دیگری از اظهارات خود به مساله سایر درآمدها و هزینه‌های غیرعملیاتی شرکت اشاره کرده و می‌گوید: «این درآمدها یا ناشی از خرید و سرمایه‌گذاری در سهام توسط شرکت‌های خانواده «بجهرم» صورت گرفته، یا از وصول مطالبات ناشی از عملکرد پیمانکاران در زمان خصوصی سازی و انتقال این شرکت به ما، وجود دارد که در این سرفصل ذکر شده است.»

کنعان در پایان به مساله احتمال افزایش نرخ برق در آینده نزدیک و تاثیر آن در صورت‌های مالی شرکت اشاره کرد و گفت:«در حال حاضر نمی‌توان برآورد دقیقی را ارائه داد. اما در حال حاضر بخش تنظیم بازار در وزارت نیرو و سندیکای نیروگاه‌داران خصوصی، در کش و قوس و جلسات متعددی هستند تا بتوانند در خصوص نرخ جدید به تفاهم دست یابند.»

مدیر عامل شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم در پایان خاطرنشان کرد:«اما خبرهای خوبی در این خصوص وجود دارد و در آینده نزدیک نرخ برق به واقعیت نزدیک‌تر خواهد شد تا نیروگاه‌ها بتوانند نجات پیدا کنند. اگر همین روش ادامه یابد، نیروگاه‌های چه خصوصی و چه دولتی به چالش کشیده خواهند شد. اما خوشبختانه وزارت نیرو درصدد است که با توجه به منابع دولت بتواند این اقدام را انجام دهد.»

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند