موضوعات داغ:
تجارت‌نیوز بررسی می‌کند:

بررسی عملکرد مالی یک نماد بورسی / افزایش ۱۴۶ درصدی درآمد صادراتی «فولاد» در سال ۹۸

بررسی عملکرد مالی یک نماد بورسی / افزایش ۱۴۶ درصدی درآمد صادراتی «فولاد» در سال ۹۸

بر اساس اطلاعات منتشر شده در گزارش مالی سالانه ۹۸ شرکت فولاد مبارکه، با وجود افزایش ۶۷ درصدی درآمد، سود خالص این شرکت در سال ۹۸ تنها یک درصدی افزایش داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، شرکت فولاد مبارکه در گزارش عملکرد مالی سال ۹۸ خود که روز دوشنبه در وبسایت کدال منتشر کرد، خبر از رشد ۶۷ درصدی درآمدهای عملیاتی خود نسبت به سال گذشته داد. بر اساس اطلاعات این گزارش، فولاد در سال مالی ۹۸ در مجموع ۳۹۱ هزار و ۴۳۷ میلیارد ریال درآمد داشته که پس از کسر هزینه‌ها و مالیات بر درآمد ۱۲۳ هزار و ۸۶۸ میلیارد ریال سود خالص برای این شرکت به همراه داشته است. با توجه به افزایش ۸۱ درصدی هزینه‌های این شرکت کل سود خالص فولاد در سال ۹۸ تنها ۱ درصد نسبت به سال گذشته بیشتر شده است. از آنجا که سرمایه این شرکت نیز در سال جاری از ۱۳۰ هزار میلیارد ریال به ۲۰۹ هزار میلیارد ریال افزایش داشته است، سود خالص هر سهم فولاد مبارکه در سال جاری با ۳۷ درصد کاهش نسبت به سال ۹۷ به ۵۹۳ ریال رسیده است.

مقایسه عملکرد فولاد نسبت به سال گذشته همچنین نشان می‌دهد که اگر چه سودآوری این شرکت رشد داشته ولی حاشیه سود خالص این شرکت در سال ۹۸ به ۳۲ درصد رسیده که نسبت به سال گذشته افتی ۲۰ واحدی را نشان می‌دهد. همچنین میزان فروش صادراتی این شرکت در سال ۹۸ نیز با رشدی ۱۴۶ درصدی مواجه شده است. میزان فروش وزنی انواع محصولات این شرکت نیز در سال ۹۸ در مقایسه با سال مالی ۹۷ حدود ۵ درصد بیشتر شده و به ۶ میلیون و ۱۳۰ هزار تن رسید.

فولاد همچنین در گزارش عملکرد مالی فروردین ماه خود خبر از فروش ۲۵ هزار و ۸۲۶ میلیارد ریالی محصولات خود خبر داده که نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ رشدی ۱۱ درصدی را نشان می‌دهد. همچنین عملکرد بورسی این نماد نشان می‌دهد که بازدهی یکساله فولاد ۱۱۰ درصد بوده در حالی که هر سهم این شرکت در سه ماه اخیر ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند