یکی از مسئولان پست بانک ایران پاسخ می‌دهد:

چرا پست بانک پول کمی از فروش سهام عدالت را واریز کرده است؟

چرا پست بانک پول کمی از فروش سهام عدالت را واریز کرده است؟

یک مقام پست بانک ایران می‌گوید: اگر مبالغ کمی به حساب سهامداران عدالت واریز شده بابت علی‌الحساب بوده، یعنی یک مقداری از سهم فروخته شده و مابقی آن مانده است. نه پست‌ بانک و نه هیچ یک از بانک‌های دیگر هیچ حقی برای نگهداری پول حاصل از فروش سهام عدالت حتی به مدت یک روز را نیز ندارند.

طی روزهای اخیر متقاضیان فروش سهام عدالت از طریق بانک‌ها انتقادهای زیادی به مبلغ واریزی داشته و مدعی شده‌اند که میزان مبلغ واریزی به حساب آنها بسیار کم بود و اختلاف فاحشی با محاسبات آنها دارد.

در پی پیگیری‌های تجارت‌نیوز از بانک و کارگزاری‌ها در خصوص تاخیر در واریز پول حاصل از فروش سهام عدالت متقاضیان، در این گزارش پاسخ یکی از مسئولان بانک پست بانک آورده شده است.

یک مقام مسئول در پست بانک در خصوص وضعیت واریزی‌های ناشی از فروش سهام عدالت می‌گوید: همان‌طور که می‌دانید در سامانه سهام عدالت و بورس برای فروش یک سهم باید خریداری وجود داشته باشد تا بانک بتواند آن سهم را بفروشد. از طرفی بانک باید سهم را بر اساس قیمت روز روی تابلو بفروشد، اگر قرار است که سهم با قیمت پایین‌تر فروخته شود خریداران زیادی دارد اما بانک نمی‌خواهد این اتفاق بیفتد.

وی ادامه می‌دهد: بنابراین  اگر بانک تا الان سهم متقاضیان را به فروش نرسانده بابت این بوده است که سهمی که برای فروش از طریق سامانه سهام عدالت ارایه شده هنوز به فروش نرفته است.

این فرد می‌افزاید: اگر سهام متقاضیان فروش‌رفته باشد قطعا پول حاصل از آن به حساب افراد واریز می‌شود، نه پست‌ بانک و نه هیچ یک از بانک‌های دیگر هیچ حقی برای نگهداری پول حاصل از فروش سهام عدالت حتی به مدت یک روز را نیز ندارند. هر زمانی که سهام فروخته شود همان لحظه یک پیامک به شماره تلفن صاحب سهم از طریق خود کارگزاری که با بانک کار می‌کند ارسال می‌شود که ۳۰ درصد از سهام عدالت شما فروخته شده و میزان مبلغ آن نیز در همان پیامک اعلام می‌شود.

وی عنوان می‌کند: اگر مبالغ کمی به حساب سهامداران عدالت واریز شده بابت علی‌الحساب  بوده، یعنی یک مقداری از سهم فروخته شده و مابقی آن مانده است. در پیامکی که برای متقاضیان فروش سهام عدالت ارسال می‌شود این کلمه «علی‌الحساب» ذکر شده، یعنی سهام به صورت کامل فروخته نشده است.

وی در ادامه اضافه می‌کند: افراد به ما وکالت داده‌اند که سهام آن‌ها را از طریق کارگزاری بانک بفروشیم، اگر قرار است به قیمت پایین‌تر بفروشم کار راحتی است و بانک به‌دنبال این نیست که سهم را به هر طریقی به قیمت روی تابلو به فروش برساند بلکه قصد دارد سهم را در قیمتی که مناسب بوده و بیشترین بازدهی را برای سهامدار دارد به فروش برساند.

این فرد در پایان تاکید می‌کند: پست بانک بانکی است که شعبه‌های زیادی را در روستاهای سراسر کشور دارد و سهم زیادی از صاحبان حساب در این بانک خانوارهای روستایی هستند. از آنجایی که روستاییان بیشترین قشری هستند که سهام عدالت دارند و این افراد اطلاعات کافی در مورد وضعیت بورس ندارند به همین علت می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص وضعیت سهام عدالت خود با شعب پست بانک تماس بگیرند.

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند